Piesne a Potulky | ŠPECIÁL

V 49. potulke si vypočujete, ako som si oddýchla od tradičného spracovania Potuliek, ako súvisí hudba a Paretovo pravidlo a na akú strunu udrel Petrovi Lipovi náš rozhovor s Peťom Kusým o hudobnej psychológii. Ako súvisí láska, autenticita, vzťah a viera so Stingovými piesňami? Aké piesne sa mi hodia k epizódam o sociálnej opore, priateľstve, či atraktivite? Môže pieseň evokovať prevenciu vyhorenia?

‚Staré‘ a ‚nové‘ Potulky?

Budem úprimná – potrebovala som si oddýchnuť od tradičných tém na Potulkách. Vás poslucháčov som ale nechcela nechať v štichu. Rozmýšľala som o novom šate potuliek a radila som sa s človekom, ktorého si veľmi vážim. Výsledkom je, že chystám pre vás nový formát. Ak ste si obľúbili potulky, ubezpečujem vás, že v ich klasickom chystaní teoretických zdrojov a praktického spracovania témy zostanem. Verím, že sú pre vás užitočné a snažím sa o optimálne spojenie teórie a odporúčaní pre prax. Aby ste v živote vedeli, ako správne psychológiu využiť. Vždy sa poteším každému finančnému príspevku a dobrej recenzii, ktorá mi pribudne na Potulky. Je to pre mňa signál, že niekomu sa moja práca páči. Preto stále zachovám formát aj štýl spracovania epizód k jednotlivým témam.

Ibaže aj od tých najdôležitejších vecí (ako práca, štúdium, výchova detí) si treba niekedy oddýchnuť. Tak na ten môj oddych a vaše obohatenie sem-tam siahnem po inom spracovaní. Ale nebudem vám kaziť prekvapenie. Ako rada používam rôzne prirovnania, poviem aj teraz: vyčkaj času, jak hus klasu 🙂 Také rýdzo slovenské a súvisiace s letom, ktoré máme na prahu.

Hudba a Paretove pravidlo

Touto epizódou som si tak trochu uletene jednorazovo oddýchla od tradičných potuliek. Prospelo mi to a som zvedavá, čo na túto “pesničkovú potulku” poviete vy. Mám veľmi rada hudbu, sem tam si zahrám na klavír, nič profesionálne, ale na relax to stačí.

Vidíte, Paretove pravidlo 80:20 (Mikula, 2019) v praxi – je psychologicky zdravé robiť väčšinu vecí na 80%. Som presvedčená o tom, že u tých menej dôležitých vecí to naozaj nevadí, napr. pri upratovaní. Podobne aj vaše záľuby netreba robiť na 100%. Naopak, 100%-ní buďme v práci, štúdiu či výchove detí. Môžem potvrdiť, že zahrať si na klavíri je naozaj fajn “len” na 80%. Zvyšok by už zaberalo neefektívne veľa času. Iné je, ak je niekto talentovaný / profesionálny klavirista, vtedy je zodpovedné hrať na 100%.

Stále tu točím o tej hudbe. Dúfam, že to neznie ako pokazená gramofónová platňa 🙂 O mojom náklone k hudbe svedčí aj rozhovor na Potulkách s hudobným psychológom Peťom Kusým. Je mi cťou, že náš rozhovor v 10. potulke o hudobnej psychológii udrel na strunu Petrovi Lipovi. Peťa si pozval do svojho podcastu, kde s nimi nôtil na podobnú tému ako ja. Som rada, že aj takýto dosah majú Potulky!

Psychologický koncert

Myslela som si, ze budem pozývať vás poslucháčov nazrieť do textovej verzie epizód najmä kvôli obrázkom a linkom k téme. Aby ste si vedeli niektoré veci názorne pozrieť alebo doštudovať. Dnes však pozývam do tejto textovej verzie na taký psychologický koncert 🙂 Povyberala som piesne hodiace sa k niektorým potulkám podľa doterajších tém. Pokúsim sa vybrať všeobecne známe skladby a rátam s tým, že prezradím čo to o mojom hudobnom vkuse. Tak nech sa páči, príjemný zážitok!

Láska

V 1. potulke o podstate psychológie som hovorila o rozdieloch medzi psychikou človeka a zvierat, z ktorých je najvýraznejší rozdiel v tom, že my ľudia sme schopní lásky. Preto prvá pieseň ktorú vám ponúknem je Stingova pieseň Every breath you take. Spieva v nej o tom, že každý dych a pohyb a hru a krok druhého pozorujeme. Vnímam tam ponuku, že sme mu k dispozícii. Zvieratká skôr či neskôr opúšťajú svoje mláďatá, my ľudia pozorujeme ‚dych‘ svojich detí a neskôr vnúčatiek navždy. Na to sa ja osobne už veľmi teším 🙂 Hm, pôvodne som chcela ísť chronologicky po témach, ale teraz mám chuť urobiť tu taký mini koncert Stinga, lebo je v jeho piesňach veľa dobrých psychologických myšlienok.

Autenticita

V 19. potulke o autenticite som hovorila o sebauvedomení. Byť autentický neznamená šplechnúť druhému bez servítky, čo si myslíme. Podľa mňa niekedy stačí “iba” si to pomyslieť. Autenticita je uvedomenie si svojich psychických obsahov (Rogers, 1951) a jej zvýšeniu môže napomôcť autenticita poradcu, ku ktorému klient príde (Sollárová, 2005).

Spomínam si na klienta, ktorý mal problémy v sociálnom okolí, lebo si vždy povedal svoj názor. No a samozrejme, často bol z toho oheň na streche. Naučil sa v tú chvílu si názor “iba” pomyslieť a v kombinácii so sebaovládacími stratégiami mal sociálne úspechy. Povedala som mu, nech sa potom kľudne vyrozpráva blízkym, ktorí ho chcú počúvať. Aplikoval to a zrazu mal oboje – aj svoje názory aj pokoj 🙂 V istom zmysle tak odložil uspokojenie zo sevavyjadrenia na neskôr, ako dieťa cukrík v Marshmalow teste (Horák, 2018). Čo poviete mať svoje názory ako taký cukrík, o ktorý sa podelíme cielene iba s niekým, kto nás má rád? Hoci to bude aj neskôr, ako si ich práve pomyslíme.

Ak chcete podporiť sebauvedomenie, odporúčam reflektovať v tme. Reflektovať je dobré večer, keď si ľahneme do postele, alebo hocikedy cez deň, keď si zavrieme oči a tmu si tak “vyrobíme”. Vtedy sa stíšme (obľúbenú hudbu si pustiť môžeme). Dôležitý je prvok kontaktu so sebou (Boťanská 2018). Vysvetľujem to tak, že pri pobyte v tme na človeka nepôsobia rušivé podnety, napr. neumytý riad. Zíde z očí, zíde z mysle 🙂 Možno o sebe pri reflektovaní zistíte, že máte radi čaj, nie kávu, ako spieva Sting v skladbe Enghlishman in New York.

Vzťahy

Ideálne je pri autentickom sebavyjadrení nielen pomyslieť si svoj názor (racionálna zložka), ale aj uvedomiť si emócie, ktoré prežívame (emočná zložka). V časovej následnosti by uvedomenie emócií malo dokonca predchádzať. Najskôr sa odporúča zvládanie zamerané na emócie, až potom na problém (Atkinsonová et al, 2010). Ak by ste emócie opomenuli a prirýchlo chceli situáciu zvládnuť, mohlo by sa stať, že by vás emócie pohltili.

Aj v postupe konštruktívnej hádky Bacha a Wydena je vyjadrenie emócie predpokladom riešenia konfliktu (Gabura, Pružinská, 1995). Najskôr sami sebe vnútorne (odporúčam aj verbálne druhému človeku), povedzte napr. “Som naštvaný” a potom pridajte dôvod “Zase si minula veľa peňazí”. Alebo “Som frustrovaná” a potom “Zase si zabudol na naše výročie.” Vy nezabudnite na sebakritiku a pozitívne ocenenie partnera na záver. Keď už jeden z vás začal konštruktívnu hádku, držte sa problému, ktorý pomenoval, neťahajte do hádky ďalšie. Až keď je vyriešený, je správne otvoriť nový problém. Aby to neskončilo tak, že si budete iba vyčítať a nevyriešite nič. Férovosť a konkrétnosť sú kategórie, ktoré sa v hádke bodujú.

Ak vás zaujal bodovací systém, ktorý vám napovie ako je úspešná vaša komunikácia, pozývam vypočuť 22. potulku o partnerských vzťahoch. Nájdete v nej tabuľky na bodovanie hádky. Hovorím v nej aj o tom, o čom je dobré sa porozprávať pred svadbou, aby sa predišlo tzv. implicitným očakávaniam (Gabura, Pružinská, 1995). Pre mňa najhlbšia pieseň o harmónii vo vzťahu je Stingova Fields of Gold. Má akcent hádky, keďže v nej spieva, že je veľa vecí, ktoré som pokazil, ale chcem ich napraviť.

Viera a spiritualita

Je viera len o náboženstve? Zďaleka nie. Veriť môžeme sebe, jeden druhému, svojim vzorom (učitelia, rodičia) alebo dôležitosti ekologického správania. Vypočuť si o tom môžete v 37. potulke o viere a psychológii, ktorá vyšla ako vianočný špeciál. Pozor na náboženský aj sekulárny fanatizmus, oba sa prejavujú absenciou kritického myslenia, extrémnym dodržiavaním pravidiel a netolerantnosťou. Fanatizmus sa prirovnáva k závislostiam a v terapii fanatizmu sa postupuje podobne ako pri odstránení závislostí.

Typická nelátková závislosť je hráčstvo a o tom Sting spieva v piesni Shape of my hearth. Hodí sa k téme viera a zároveň k závislostiam, lebo je o hráčstve ako o viere v posvätnú náhodu. Vraj musí byť posvätné pravidlo podľa ktorého padne červená na rulete alebo hráč dostane eso v kartách. To mi pripomína výrok Chestertona: „Ak ľudia stratia vieru v Boha, nebudú veriť v nič – naopak, začnú veriť čomukoľvek.“

Sociálna opora, priateľstvo, atraktivita

Na čo staviť ak nie na to, že vyhráte podľa nejakej teórie náhody? Hm. Treba staviť na istotu a tou sú dobrí priatelia. V 47. potulke o sociálnej opore som hovorila, že v blízkom kruhu je odporúčam vymieňať si viacero druhov opory a mať tam okolo 5 najbližších ľudí. Vo vzdialenejších kruhoch je možné poskytovať si menej druhov opory, ale mať tam viac ľudí.

Je skvelé oprieť sa o niekoho spoľahlivého, evokuje mi to pieseň z éry mojej mladosti, starý dobrý IMT Smile Opri sa o mňa. Po 100 rokoch som si ju vypočula 🙂 Generácia tohto tisícročia ju nemá možno tak napočúvanú, snáď niekoho pieseň aj prekvapí a doteraz ju nepočul. Verím, že sa zapáči.

Prajem vám, aby ste nezostali bez priateľa. O tom som hovorila v 12. potulke o priateľstve a pripomína to pieseň Jarka Nohavicu Přítel. Aj mne sa obmenili mnohí kamaráti z mladých liet, resp. sa v kruhoch opory posunuli do vzdialenejších sfér. Našťastie mám nových blízkych priateľov, ktorých som spoznala v dospelosti a vážim si ich.

Pre jediného je super byť za každých okolností kočka. To vám babám na potulkách veľmi prajem! Chalani, vy buďte pre tú vašu kočku hrdinovia. Aby ste vedeli, čo navzájom majú radi ženy na mužoch a naopak, pozývam vypočuť 39. potulku o atraktivite. S kožou na trh som išla s nahrávaním potuliek, ale teraz cítim že idem ozaj na tenký ľad – proste oddávna mám rada pieseň Kočka od Elánu. Je to vonku, ak ma viac už nebudete chcieť počúvať, pochopím 🙂 a už radšej končím, lebo ktovie čo ešte by som vám tu o sebe prezradila.

Záver

Potrebujete si oddýchnuť od starostí? Čo takto si cielene pustiť pieseň, ktorá má text vzťahujúci sa k tomu, čo prežívate? Napr. ja si v piatky púšťam pieseň Víno od Chinasky. Tak, predsa som o sebe ešte niečo prezradila. Súvisí to s 9. potulkou o vyhorení, konkrétne s jeho prevenciou. Jednak mám víno veľmi rada, jednak si tiež idem v pohode užiť nadchádzajúci víkend 🙂

A možno sa mi cez ten víkend aj niečo pekné prisnije. O analýze snov vás pozývam nabudúce vypočuť rozhovor s mojou hostkou Ingridou Melovou. Možno je vám jej meno známe, jeden rozhovor sme už spolu nahrali – v 40. potulke o psychológii a psychiatrii. Ale to už je iná pesnička. Ešte jedno odporúčanie: ak chcete aby vaše snaženia napr. v rozvoji sebauvedomenia reflexiou v tme sprevádzala hudba, nech sa páči! Nižšie nájdete odkazy na piesne spomínané v tejto epizóde.

Prajem vám veľa oddychu. Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!

Ak sa vám moje potulky páčia, budem rada ak ich tvorbu podporíte. Návod ako na to nájdete na tomto odkaze.


Piesne k potulkám

1. potulka Psychológia, čo to je? : Sting Every breath you take
9. potulka Vyhorenie : Chinasky Víno
12. potulka Priateľstvo : Jarek Nohavica Přítel
19. potulka Autenticita a sebauvedomenie : Sting Enghlishman in New York
22. potulka Partnerské vzťahy : Sting Fields of Gold
37. potulka Viera a psychológia | VIANOČNÝ ŠPECIÁL : Sting Shape of my hearth
39. potulka Atraktivita : Elán Kočka
47. potulka Sociálna opora : IMT Smile Opri sa o mňa

Bibliografia

Atkinsonová, R. et al. 2010. Psychologie. Praha : Portál. 751 s. ISBN 80-7178-640-3.

Boťanská, M. 2018. Vedomie z pohľadu vedy 2. časť. Dostupné: https://akomyslietpozitivne.sk/vedomie-z-pohladu-vedy-2-cast/  (citované 31.5.2022))

Gabura, J., Pružinská, J. 1995. Poradenský proces. Praha : Sociologické nakladatelství. 147 s. ISBN 80-85850-10-9.

Horák, O. 2018. Jeden cukrík teraz alebo dva neskôr? Ožila debata o teste, ktorý skúma, ako deti odolávajú pokušeniu. Dostupné: https://dennikn.sk/1190405/jeden-cukrik-teraz-alebo-dva-neskor-ozila-debata-o-teste-ktory-skuma-ako-deti-odolavaju-pokuseniu/ (citované 31.5.2022)

Mikula, A. 2019. Využívajte Paretovo pravidlo 80/20 každý deň. Dostupné: https://www.timemanagement.sk/paretovo-pravidlo-80-20/ (citované 31.5.2022)

Rogers, C.R. 1951. Klientom centrovaná terapia. Modra : Persona. 497 s. ISBN 8096798030.

Sollárová, E. 2005. Aplikácie prístupu zameraného na človeka (PCA) vo vzťahoch. Bratislava : Ikar. 199 s. ISBN 8055109613.

Zeman, A. 2021. Je environmentalizmus nové náboženstvo? Dostupné: https://pravidelnadavka.sk/227-je-environmentalizmus-nove-nabozenstvo/ (citované 31.5.2022)

https://citaty-slavnych.sk/citaty/272552-gilbert-keith-chesterton-ak-ludia-stratia-vieru-v-boha-neurobi-ich-to-veri/, 31.5.2022

https://www.euroekonom.sk/paretovo-pravidlo-8020-a-metoda-abc/, 20.5.2022

https://ik-ptz.ru/sk/math/kak-izbavitsya-ot-fanatizma-fanatizm-kak-psihologicheskii-fenomen—vidy-i.html, 31.5.2022