V 86. epizóde vysvetľujem Paretovo pravidlo a povzbudzujem vás k jeho aplikácii. Ako fungovať podľa Paretovho pravidla? Kde mať 80%-tnú a kde 100%-tnú úroveň výkonu? V akej oblasti dnes uplatníte metódu 80/20? Ako pri športe fungovať na 80%? Prečo je dobré vedieť prehrávať? Prečo má osobnosť typu A srdcovo-cievne problémy? Ako sa dá preučiť na osobnosť typu B?
Paretovo pravidlo 80/20
Áno, viem, že v mojich Potulkách často spomínam Paretovo pravidlo (Mikula, 2019). Dokonca som od jedného pravidelného poslucháča/čitateľa dostala spätnú väzbu: “spomínaš ho skoro v každej Potulke” 🙂 Moja odpoveď: “Nieee, iba v 80% epizódach” 😀 Už som si zaumienila, že v tejto epizóde ho nespomeniem, a zasa musím! A dokonca som sa rozhodla mať o ňom celú časť. Ale keď… ono fakt sa oplatí ho aplikovať!
Paretovo pravidlo 80/20 vymyslel a matematicky dokázal taliansky ekonóm Vilfredo Pareto (Kršiak, 2023). V skratke, hovorí o tom, že ak robíme veci “iba” na 80%, ušetríme až 80% času!
Napr. ak chcete povysávať byt na 100%, zaberie vám to pätkrát viac času ako keď povysávate na 80%! Vysávať na 80% znamená trebárs povysávať koberce a priestor popri stene. Vysávať na 100% by zahrňalo celú podlahu, za gaučom, za práčkou… To môžeme robiť párkrát do roka, no neodporúčam to robiť stále, ak si chcete ušetriť energiu a nevyhorieť. Uzatváram, že väčšinu vecí je fajn robiť na 80%. Navrhujem pravidlo: “80% vecí robme na 80%.” Zvyšných 20% vecí si samozrejme nechajme 100%-tnú úroveň.
Kde uplatniť Paretovo pravidlo?
Odporúčam vybrať si 2 oblasti, ktoré budete robiť na 100%. Napr. budovanie vzťahov (manželstvo, výchova detí, kamaráti, príbuzní…) a pracovný výkon. Pamätáte sa, ako som v 84. Potulke o pozitívnej psychológii hovorila o tom, ako si naplánovať vyrábanie z plastelíny či môj obľúbený bedminton? To sú presne kategórie, ktoré ak sú záľubou, je adekvátne ich robiť na 80%. Navrhujem aplikovať Paretovo pravidlo 80/20 v menej dôležitých oblastiach ako sú napr. písanie mailov, varenie, šport alebo upratovanie.
Skúsili ste aplikovať Paretovo pravidlo v posledných dňoch? A čo dnes? V praxi ho učím najmä klientov so sklonom k perfekcionizmu, ktorý podľa vedeckých výskumov smeruje k vyhoreniu (Gránska, 2021). Práve včera som mala sedenie s klientom, ktorý podával každý výkon na 100%. Chápete, úplne všetko: aj mať upratané, aj v práci a doma fungovať stále na 100% a v podstate sa nevenoval žiadnym záľubám. Potom bol v strese a prejavilo sa to aj na zdravotnom stave. Tak sme si s ním sadli a vyškrtali oblasti v živote, v ktorých si vie predstaviť “zľaviť” na 80%. Vážim si, ak klient spolupracuje a pristane na experiment: do našej ďalšej konzultácie skúsi nový režim. Pozývam k tomu aj vás! V čom by ste dnes vedeli znížiť výkonnosť na 80%?
Ako uplatniť Paretovo pravidlo?
Povzbudzujem vás práve teraz si vybrať jednu oblasť, v ktorej aplikujete Paretovo pravidlo 80/20. Veď prečo to odkladať na neskôr, keď sa to dá vybaviť hneď? Môže vám pomôcť uľaviť od vašich povinností, ak v zmysle manažérskeho pravidla 2 minút vybavíte činnosť hneď. Alebo v zmysle slovenského porekadla, čo môžeš vybaviť dnes, neodkladaj na zajtra. Prafrázujem to ako psychologička takto: “Čo môžem vybaviť hneď, neodkladaj na neskôr.” Samozrejme, aplikujme pravidlo 2 minút tiež len na 80% 🙂 V skratke vám odporúčam, menej dôležité veci robiť na 80% a tiež dôležité na 100%.
Takže, vráťme sa k tomu, čo by ste dnes mohli urobiť namiesto 100% “iba” na 80%. Zvyknete variť teplú večeru? Čo takto ju urobiť dnes na 80% tak, že si iba natriete chlebík a nakrájate zeleninku? Alebo si prihrejete večeru zo včera? Dedukujem, že ak si určíte vec, ktorú môžete robiť na 80%, je to dobrý odrazový mostík aby ste ju tak robievali pravidelne. Šetríte, tak ako môj klient, čas na oddych a záľuby.
Paretovo pravidlo v športe
Šport je ideálna záľuba na odreagovanie aj ako prevencia vyhorenia (Lukešová, 2023) . Avšak, nie ak sa robí na 100%! S výnimkou profesionálnych športovcov môže byť indikáciou psychologického problému, ak človek výkonovo zaťažený aj v rekreačnom športe. Existujú osobnosti typu A, ktoré stanovili Friedman a Rosenman (Žiaran, 2017). Typický je pre nich stresový štýl fungovania, ktorý vedie k vyhoreniu (Zvariková, 2019). To sú práve tí nezbedníci, ktorí robia všetko na 100% 😀 Zistilo sa, že ich dlhoročný stresujúci štýl zaťažuje ich organizmus a negatívne vplýva na vznik srdcovo-cievnych porúch. Žiaľ, je vedecky dokázané, že mávajú signifikantne vyššie riziko infarktov (Hupka, 2019).
Naopak, typ osobnosti B sú pokojnejší ľudia (McLeod, 2017), ktorých len tak niečo nerozhádže. Vyvodzujem, že sú to práve tí, čo robia väčšinu vecí na 80%. Typ osobnosti A a B sa dá zistiť dotazníkom, kde je aj otázka ohľadom schopnosti prehrávať. Respondent sa vyjadruje, či potrebuje vyhrať, aby mal uspokojenie. Ak áno, je to problém. Dobrou správou je, že stresový osobnostný štýl sa dá tréningom preučiť.
Psychologicky navrhujem, že šport stačí robiť jedenkrát za týždeň ak má plniť funkciu psychohygieny. Ak športujete viackrát, už ide o fyzický tréning. Dajte si pozor, či ho robíte na 80% a nie 100%! Pozor, hovorím o dlhodobej prevencii nervozity formou športu. Ak si zaplatíte na dva mesiace dobrého trénera a chcete zvýšiť svoju kondičku, kľudne ho počúvajte na 100%. To je práve tá výnimka, čo potvrdzuje pravidlo (v tomto prípade Paretovo). Mimo to robte šport na 80%-tnej úrovni zvyšné mesiace až roky.
Paretovo pravidlo v termínoch
Keď píšem Potulky popri asi 1000 iných povinnostiach, potrebujem sem tam vzpruženie motivácie. Dodržovala som dlho dvojtýždňovú frekvenciu, kedy vychádza nová epizóda. Kedysi vychádzali Potulky dokonca po týždni. Avšak keď mi minule pribudlo viac práce, vyšla epizóda ‚až‘ po troch týždňoch. Obsah sa snažím napísať na 100%, frekvenciu vychádzania budem dodržovať na 80%. Ďakujem za pochopenie, nezabúdam na vás, ale nechceme mať predsa zbytočne stres.
Ani vy príliš netrvajte na termínoch – ak netreba! Pozor, už rýmujem… takžeeee táto epizóda je aj na môj oddych a tak trochu úlet, ako keď som vám v 49. Potulke o piesňach a psychológii púšťala Stinga 😀 Poteší ma každý váš finančný príspevok na podporu mojej motivácie odborne si vopred písať, nahrávať a editovať Potulky. Hrdo hlásim, že už mám viac ako 2300 sledovateľov na Facebooku a som vďačná za každé vypočutie a zdieľanie! Každopádne, peniažky mi ukážu, že moju prácu oceňujete. Verím, že vám je moja práca v každodennom živote užitočná, čo je môj cieľ! Milí poslucháči, keby každý z vás poslal euro, to by som sa tešila. Alebo môžete prispieť sumu 5eur, ktorú máme nastavenú na webe Potuliek ako QR kód priamo v menu “PODPORIŤ”. Kľudne prispejte iba raz za čas, keď máte možnosť. Tak uplatníte pravidlo 80/20 v praxi 🙂 Reálne iba pár desiatok ľudí prispelo, za čo im zvlášť vyjadrujem vďaku. Nechcem zamknúť môj podcast na predplatné, ale keďže príprava jednej epizódy zaberá jeden pracovný deň, budem rada za podporu. Poteší ma aj každá relevantná spätná väzba a podnet.
Paretovo pravidlo v bedmintone
Verím, že ste si najneskôr počas tohto môjho monológu rozmysleli aká je tá vaša oblasť, ktorú urobíte dnes “iba” na 80%. Ponúkam vám aj ukážku svojej dnešnej aplikácie Paretovho pravidla. Večer idem s kamošmi na bedminton a premýšľala som, ako znížiť úroveň výkonu na 80%. Rozhodla som sa, že budem hrať trochu viac štandardných situácií. Nevadí mi prehrať set, s tým problém nemám. Bedminton si užívam, keď sa darí viac, menej alebo aj vôbec. Veru, aj to sa niekedy stáva. Reflektujem u seba, že bude dnes vhodné podľa Paretovho pravidla snažiť sa o menej 100%-tných úderov, ktoré mám tak rada (ako smeče alebo kratučké strely). Akože, fakt mám veľmi rada ten pocit. keď trafím skvelý úder a len tak to zasviští a súper prakticky nemá šancu strelu chytiť. Ale budem s tým entuziazmom šetriť, aby mi zostalo aj do iných oblastí. Ako spomínaný klient, ktorý si “ušetril” vďaka môjmu psychoporadenstvu veľa času na obnovenie záľub. To mu prinieslo úľavu a nové radosti, čo úžasne pôsobí krátkodobo proti nervozite a dlhodobo proti vyhoreniu. A mne ako poradcovi to prinieslo uspokojenie.
Aké je vaše fungovanie 80/20?
Prajem vám, aby ste nielen dnes, ale trvale cítili benefity z používania Paretovho pravidla. Som zvedavá, kľudne mi napíšte, ako sa vám darilo. Keďže som si pozerala analýzu poslucháčov Potuliek z hľadiska pohlavia, publikum tvorí 90% žien. Takže baby, ideálna oblasť, kde uplatniť Paretovo pravidlo mi napadá náš vzhľad! Ak sa upravíme na 80/20, myslím si, že druhí ľudia nevidia rozdiel v úprave na 100% (aspoň teda 80% ľudí). To si nechajme na príležitosti ako ples alebo svadba, ale bežne šup šup a stačí rýchly make-up. Prípadne nie je žiadna katastrofa vyjsť na ulicu bez líčenia 🙂
Napadá mi ešte pre vás odporučenie využiť ho v kontrole stravy. Môžeme si kontrolovať 80/20 svoj denný príjem. To vychádza, jedno jedlo z piatich mať “úlet” ako napr. sladkooosť. No, keď to tu píšem, tak aj na to sa tešíííím!
Záver
Dobre si uvážme, kde aplikovať Paretovo pravidlo. Odporúčam ho celkovo denne používať vo väčšine oblastí nášho fungovania od upratovania cez kontrolu stravy po šport. Za zdravé považujem určiť si dve oblasti, v ktorých sa snažíme ísť na 100% (napr. najbližšie vzťahy a pracovný výkon) Už sa teším na dnešný bedmitnon, kde budem podľa Paretovho pravidla robiť viac štandardných úderov. Vy ste si už určili, v čom budete dnes fungovať “paretovsky”? Budem rada, ak mi napíšete a podľa pravidla 2 minút verím, že aspoň niekto z vás pošle práve teraz príspevok na Potulky.
Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!
Bibliografia
Gránska, Z. 2021. Syndróm vyhorenia: Robíte niečo preto, aby sa z vás nestala „vyhorená mama“? Dostupné: https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/906/syndrom-vyhorenia-robite-nieco-preto-aby-sa-z-vas-nestala-vyhorena-mama (citované 8.11.2023)
Hupka, T. 2019. Keď príde vyhorenie. Dostupné: https://dennikn.sk/blog/1566393/ked-pride-vyhorenie/ (citované 11.11.2023)
Kršiak, A, 2023. Paretov princíp môžeš uplatniť úplne vo všetkom. Vylepší každý aspekt tvojho života. Dostupné: https://www.startitup.sk/paretov-princip-mozes-uplatnit-uplne-vo-vsetkom-vylepsi-kazdy-aspekt-tvojho-zivota/ (citované 11.11.2023)
Lukešová, M. 2023. Syndróm vyhorenia: príznaky a prevencia. Dostupné: https://www.fakturaonline.sk/obchodny-bulletin/podnikanie/syndrom-vyhorenia-priznaky-a-prevencia (citované 11.11.2023)
McLeod, S. A. 2017. Type A and B Personality. Dostupné: https://www.simplypsychology.org/personality-a.html (citované 11.11.2023)
Mikula, A. 2019. Využívajte Paretovo pravidlo 80/20 každý deň. Dostupné: https://www.timemanagement.sk/paretovo-pravidlo-80-20/ (citované 21.10.2023)
Zvariková, M. 2019. S hrôzou do práce: Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého. Dostupné: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Syndrom_vyhorenia.aspx?did=1&sdid=49&tuid=0&page=full& (citované 11.11.2023)
Žiaran, P. 2017. Mapovanie súvislostí medzi osobnostnými črtami v kontexte konkurenčného a kooperatívneho správania. Olomouc : Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Dostupné: https://theses.cz/id/rq157u/bc__iaran.txt (citované 11.11.2023)
https://www.euroekonom.sk/paretovo-pravidlo-8020-a-metoda-abc/, 21.10.2023
https://svetbohatych.com/prokrastinacia-pravidlo/, 11.11.2023
https://www.welcometothejungle.com/sk/articles/paretovo-pravidlo-menej-je-viac, 11.11.2023