Spokojnosť

V 102. epizóde predstavím spokojnosť v rámci cyklu pozitívne-psychologických konceptov. Aké sú dva rozmery spokojnosti? Prečo spájam aktuálnu spokojnosť a 1. signálnu sústavu? Prečo podľa mňa súvisí dlhodobá spokojnosť a 2. signálna sústava? Ako regulovať aktuálnu spokojnosť v polarite a intenzite emócie? Ako sýtiť dlhodobú spokojnosť v šiestich oblastiach podľa Ryffovej? Čím ma inšpiruje Zapf na vytvorenie kombinácií spokojnosti?

Túto epizódu čítate vďaka tomu, že ma podporujete na HeroHero. Ďakujem vám!

Čo je spokojnosť?

Urputne som rozmýšľala, aký ďalší koncept vám predstavím v pokračovaní cyklu pozitívne-psychologických konceptov (Bednařík, 2019). Pozitívna psychológia alebo psychológia šťastia sa zaoberá faktormi, ktoré vedú človeka k prežívaniu šťastia. Rozoberá aj možnosti, ako ho dosiahnuť. Mala som o tom samostatnú 84. Potulku psychológiou o pozitívnej psychológii, ktorú vás pozývam vypočuť. Viaceré z konceptov psychológie šťastia som už na Potulkách psychológiou v prvej stovke epizód rozobrala. Napríklad v 12. Potulke o priateľstve, v 68. Potulke o wellbeingu, v 59. Potulke o optimizme a pesimizme.

Napokon mi napadlo, rozobrať pre vás spokojnosť. Definíciu spokojnosti spájam z definícii Popelkovej et al. (2010) a Křivohlavého (2001). Ide o “subjektívne kritérium pozitívneho hodnotenia činností a prežívania… vrátane seba samého, pociťované ako príjemný zážitok radosti”. Dedukujem, že to znamená byť pozitívne nastavený aj prekážky vnímať ako výzvy. Pripomína mi to definíciu proaktívneho zvládania z výskumu Esther Greenglassovej (2002), s ktorou som veľa pracovala v dizertačnej práci (Belovičová, 2014). Vedeli ste, že existujú dva rozmery spokojnosti

  1. aktuálne prežívanie (Bednařík, 2018a) – dedukujem, že sem patria najmä naše pozitívne emócie v rámci 1. signálnej sústavy
  2. dlhodobá spokojnosť (Bednařík, 2018b) – dedukujem, že sem patria najmä naše pozitívne racionálne stanoviská v rámci 2. signálnej sústavy (Pančík, 2016)

Aleš Bednařík (2018a), ktorý sa aktuálne venuje psychológii šťastia, ich prirovnáva k počasiu a podnebiu. Podľa neho je aktuálne prežívanie ako počasie, teda či je aktuálne slnečno alebo oblačno. Dedukujem, že slnečno znamená spokojnosť a zamračené nespokojnosť 🙂 Dlhodobá spokojnosť je podľa neho ako podnebie, mrazivé ako v Antarktíde alebo teplé ako v Kalifornii.

Aktuálna spokojnosť

Hm, napadá mi, že niekto môže byť spokojný aj v tých antarktických mrazoch a naopak nespokojný v kalifornských horúčavách 😀 Poďme sa na aktuálne prežívanie spokojnosti pozrieť z dvoch hľadísk (Bednařík, 2018a):

  1. emočná polarita – cítite pozitívne (príjemné) alebo negatívne (nepríjemné) emócie? To je základná otázka, ktorú sa klienta pýtam, keď začínam rozvíjať jeho autenticitu. O emočnom rozvoji som rozprávala viac v 42. Potulke psychológiou o emóciách.
  2. intenzita emócie – prežívame vzrušenie alebo uvoľnenie? Pri tejto charakteristike aktuálneho prežívania je irelevantné, či ide o pozitívne alebo negatívne emócie. Pýtame sa iba to, či prežívame vzrušenie alebo uvoľnenie. Dedukujem, že vzrušenie vyvolá napätie, ktoré poháňa k činnosti. Som presvedčená, že si ho dobre uvoľňujeme napríklad športom. Aj ja cítim, že si potrebujem vybiť napätie! Našťastie je dnes deň, kedy chodíme s kamošmi večer na bedminton. Tak tam budem šľahať do rakety a napokon príde to uvoľnenie 😀 Vzrušenie si vybijem aj jazdou na motorke, na ktorú sa onedlho s mojím kamarátom teším 🙂

Keď vám to tu takto píšem, tak mám pocit, že mám aktuálne hneď viacero dôvodov byť spokojná. A to je to, k čomu vás chcem podnietiť. Povzbudzujem vás, povedzte si denne aspoň jednu vec, z ktorej ste spokojní. Môže vám to pomôcť udržať vašu náladu “nad vodou”, ak niečo zakalí vaše jazierko psychickej pohody.

Dlhodobá spokojnosť

Dlhodobá spokojnosť v psychológii úzko súvisí s pojmom well-being, o ktorom som rozprávala v 68. Potulke sychológiou o wellbeingu. Čo nám prospeje na to, aby sme boli trvale spokojní? Odpoviem otázkou (vyšší level) 🙂 Viete mi do 10 sekúnd vymenovať veci, z ktorých ste fakt že spokojní? Odrátam 10 sekúnd a povzbudzujem vás zrátať, koľko nájdete. Ak ste mali problém nájsť viac ako jednu-dve veci, vymyslela som pre vás jedno cvičenie. V chvíľkach pohody, si napíšte si zoznam vecí, z ktorých ste dlhodobo spokojní. Ak máte čas a priestor, odporúčam v zmysle pravidla 2 minút (Jesenská, 2021) napísať si to hneď! Možno vám to zaberie viac ako dve minúty. To je v poriadku, za hlavné považujem, že na tom pracujete! Ak potrebujete, povzbudzujem nájsť si viac času. Trebárs dnes večer pri vínku alebo sviečke. Do zoznamu navrhujem dať súkromné oblasti aj všeobecne prijímané podmienky ako zdravie, jedlo, bývanie alebo dobré ovzdušie. Našla som zaujímavú definíciu dlhodobej spokojnosti americkej psychologičky Carol Ryffovej: “pozitívne psychologické prežívanie spojené s napĺňaním niekoľkých nezávislých a dôležitých oblastí (in: Bednařík, 2018b).” Šesť oblastí spokojnosti uvádza nasledovne:

  1. autonómia
  2. osobný rast
  3. zvládanie okolia
  4. pozitívne vzťahy
  5. zmysluplnosť života
  6. seba-prijímanie

Inšpirovalo vás šesť oblastí Carol Ryffovej alebo dve oblasti (súkromná a verejná) z môjho uvažovania? Verím, že vám to môže byť nápomocné pri písaní zoznamu vašej dlhodobej spokojnosti. Ak to neviete nájsť sami, rada vám pomôžem v psychoporadenstve.

Kombinácie spokojnosti

Opäť si “pomôžem” svojou dizertačnou prácou (Belovičová, 2014). Inšpirovala som sa kombináciou subjektívnej a objektívnej kvality života podľa Zapfa (in: Bačová et al., 2008). Vedecky som s modelom kombinácií kvality života pracovala (obrázok 1). 

Obrázok 1: Kombinácie kvality života podľa Zapfa (in: Bačová et al., 2008)

Napadlo mi Zapfov model aplikovať na vytvorenie vlastného modelu kombinácii spokojnosti. Spokojnosť zahŕňa okrem dlhodobého well-beingu (Bednařík, 2018a) aj aktuálne prežívanie spokojnosti (Bednařík, 2018b). Vytváram kombinácie subjektívnej a objektívnej spokojnosti človeka. Vzniknuté štyri kombinácie navrhujem pomenovať ako:

  1. pohoda – vysoká subjektívna aj objektívna spokojnosť
  2. adaptácia – vysoká subjektívna, nízka objektívna spokojnosť
  3. disonancia – nízka subjektívna, vysoká objektívna spokojnosť
  4. deprivácia – nízka subjektívna aj objektívna spokojnosť

V týchto kombináciách zahŕňam náš dlhodobý well-being aj aktuálnu spokojnosť. Odporúčam vytvoriť jeden všeobecný model spokojnosti. Sem zaradíme to, ako sme dlhodobo spokojní, aj ako aktuálne prežívame spokojnosť. Môžete si skúsiť povedať, kam sa zaraďujete. Ak máte vysokú subjektívnu aj objektívnu spokojnosť, gratulujem, máte pohodu! Ak máte niektorú z ďalších troch kombinácií, spolu na tom môžme v psychoporadenstve pracovať.

Záver

Ak ste si mysleli, že skončím túto potulku “A žili šťastne a spokojne, až kým nepomreli”, mýlili ste sa 🙂 Hoci, súhlasím, že veľa našej spokojnosti závisí od toho, akých máme ľudí okolo seba. Nezabúdajme, že to máme čím ďalej, tým viac vo svojich rukách! Rovnako máme v rukách vo veľkej miere svoju aktuálnu aj dlhodobú spokojnosť. Považujem za znak zrelosti, ak vieme svoje emočné prežívanie korigovať. Napríklad, negatívne emócie si ventilovať športom, kde si vybijeme napätie zo vzrušenia. Aktuálna spokojnosť sa podobá skôr počasiu. Ako je slnečné počasie niekedy zaťažujúce, čo sme zistili toto enormne horúce leto, vieme proti nemu niečo robiť napríklad príjmom tekutín a studenou sprchou. Tak aj na proaktívne zvládanie každodenných povinnosti vieme “obrúsiť” intenzitu našej emócie pravidelným športom.

Okrem toho odporúčam denne si povedať jednu vec, z ktorej ste spokojní. Keď nič iné, aspoň to, že ste vstali z postele a môžete si vychutnávať deň. Dlhodobá spokojnosť koreluje s well-beingom. Podobá sa skôr podnebiu, takže ak máte dlhodobo vo vašej psychike zamračené, odporúčam s tým niečo robiť.

Povzbudzujem, napíšte si zoznam vecí, z ktorých ste dlhodobo spokojní. Ak vám to nejde, rada vás privítam v psychoporadenstve a pozrieme sa na to spolu. Verte mi, skôr či neskôr niečo nájdeme. Mám s tým veľa pracovných skúseností, že klient nevedel odpovedať na pozitívne-psychologickú otázku, avšak napokon sme odpoveď vykresali. Aby to nebolo tak, že vaša dlhodobá spokojnosť zastrie výhľad  aktuálnemu pozitívnemu prežívaniu! Vykresajte dnes zo svojho dňa maximum spokojnosti!

Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!


Bibliografia

Bačová, V et al. 2008. Kvalita života a sociálny kapitál – psychologické dimenzie. Prešov : Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, 2008. 318 s. ISBN 978-80-8068-747-2.

Bednařík, A. 2019. Čo je Pozitívna psychológia? Dostupné: https://psychologiastastia.sk/co-je-pozitivna-psychologia/ (citované 27.8.2024)

Bednařík, A. 2018a. Dva rozmery šťastia – aktuálne prežívanie. Dostupné: https://psychologiastastia.sk/aktualne-prezivanie/ (citované 27.8.2024)

Bednařík, A. 2018b. Dva rozmery šťastia – dlhodobá spokojnosť. Dostupné: https://psychologiastastia.sk/dva-rozmery-stastia-dlhodoba-spokojnost/ (citované 27.8.2024)

Belovičová, S. 2014. Vzťah proaktívneho zvládania, sociálnej opory a kvality života u pacientov po operácii. Dizertačná práca. Nitra: Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa. 145 s.

Greenglassová, E.R. 2002. Proactive Coping. In Frydenberg, E. (Ed.), Beyond Coping: Meeting Goals, Vision and Challenges. London : Oxford University Press, 2002, s. 37-62. Dostupné:

http://www.psych.yorku.ca/greenglass/pdf/RevPROACTIVE_COPING_Greenglass_ediRI.pdf (citované 7.3.2011)

Jesenská, L. 2021. Máš pocit, že ťa pohltila prokrastinácia? Vyskúšaj pravidlo dvoch minút, môže ti pomôcť. Dostupné: https://www.startitup.sk/mas-pocit-ze-ta-pohltila-prokrastinacia-vyskusaj-pravidlo-dvoch-minut-moze-ti-pomoct/ (citované 11.9.2024)

Křivohlavý, J. 2001. Psychologie zdraví. Praha : Portál. 279s. ISBN 80-7178-774-4.

Pančík, P. 2016. Biopedia.sk: Vyššia nervová činnosť. Dostupné: https://biopedia.sk/clovek/vyssia-nervova-cinnost  (citované 27.8.2024)

Popelková, M., Šišková, A., Zaťková, M. 2010. Životná spokojnosť a vybrané osobnostné premenné učiteľov. Psychologie a její kontexty 1 (1). s. 15-31. Dostupné: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-6569667b-af7a-45b0-95cc-a4c0547d7201 (citované 4.9.2024)

https://psychologiastastia.sk/o-mne-ales-bednarik/?fbclid=IwAR1mnVbcZzStpIh_bNAEFj_Ptqq1ipik5jP19KhgiWkdb7zNNgbzd9b-WME, 27.8.2024

https://www.upjs.sk/public/media/22833/NEPODMIENENE%20A%20PODMIENENE%20REFLEXY.pdf, 27.8.2024