V 24. potulke sa pohneme k motivácii. Aký je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou, aké emócie vystihujú pozitívnu a negatívnu motiváciu a prečo treba začať s krátkodobými cieľmi, až potom prejsť k dlhodobým? Čo motivuje zamestnancov viac ako peniaze? Prečo je vhodnejšie povedať si ‚chcem schudnúť 1 kg za týždeň‘ než ‚chcem schudnúť 20 kg‘? Ako nebyť premotivovaný a kto vás v tom môže skontrolovať?
Čo je motivácia?
Pojem motivácia je veľmi zvláštny. Autor väzenského experimentu Zimbardo zdôrazňuje, že motiváciu nikto nikdy nevidel, vyvodzujeme ju z toho, čo je pozorované, keď naše správanie smeruje k dosiahnutiu cieľov formou snahy a túžby.
Motivácia sa tak stáva druhom odhadovanej vlastnosti, ktorá zahŕňa energiu, vzrušenie, zameranie na cieľ, selektívnu pozornosť smerom k jeho dosiahnutiu a aktivitu (Nakonečný, 1996). Slovo motivácia má pôvod v latinskom “moti”, čo znamená pohyb. Preto sa motivácia dá definovať ako hybnosť človeka k určitým úkonom. Na motiváciu sa pýtame otázkami, ktoré si môžete aj vy teraz zodpovedať: Prečo robím, čo robím? Čím je moja aktivita vyvolaná? Prečo sa už niečomu nevenujem? (Lehenová, 2013). Aby sme boli motivovaní, je potrebný motív ako cieľ správania, ktoré chceme dosiahnuť (Nakonečný, 1996). Predstavuje hnacie sily našej činnosti, ktoré sa nachádzajú v našom vnútri, na rozdiel od stimulov, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia (Lehenová, 2013). Skutočný motív prichádza zvnútra človeka (Koníčková, 2021b).
Existujú rôzne druhy motívov, ktoré hýbu naším správaním, napr. ukončiť školu, snaha mať dieťa, zosobášiť sa, byť fit, zariadiť si bývanie, vstať a ísť ráno do práce, športovať, schudnúť… Tu sa dostávam k zástupným motívom. Myslím si, že deklarované a skutočné motívy bývajú často odlišné. Ak niekto povie “Chcem začať športovať”, ale v skutočnosti chce schudnúť a šport je len zástupný motív, možno aj športovať začne, ale ak sa želané schudnutie nekoná, prestane. Chcel v skutočnosti športovať, alebo mal šport len ako prostriedok na iné ciele?
Vnútorná a vonkajšia motivácia
Existuje viacero druhov motivácie: vnútorná a vonkajšia, krátkodobá a dlhodobá, pozitívna a negatívna motivácia. Vnútorná motivácia sa dá vystihnúť slovami “baví ma to, vidím v tom zmysel” a vonkajšia “musím to urobiť, aby som mal z toho zisk”. Vonkajšou motiváciu sú často peniaze.
Ako mi povedal jeden pán v poradenstve, striedal jednu prácu za druhou, pretože hľadal čím väčší zárobok. Ani pri jednej práci však nevydržal dlho, pretože nemal pre ňu vnútornú motiváciu.
Vnútorná motivácia vychádza z hĺbky našej psychiky (Koníčková, 2021b), vonkajšia motivácia je taká, pri ktorej sú externé odmeny ako zvýšený plat alebo dni dovolenky navyše. Súvisí to s hierarchiou motívov (Procházková, 2018), o ktorej som rozprávala v 12. potulke a obsahuje nižšie aj vyššie motívy (McLeod, 2020). Spoločnosť TYNIpulse robila prieskum na vzorke 200 000 zamestnancov (Lipman, 2014), ktorých sa pýtali: “Čo vás v práci motivuje?” Zistilo sa, že na prvých troch miestach sa v súlade s Maslowovou teóriou umiestnili vyššie potreby ako tímová súdržnosť, vnútorná túžba vykonať dobrú prácu a pocit uznania. Peniaze, ktoré sú ekvivalentom nižších potrieb, sa umiestnili až na 7. mieste.
Pozitívna a negatívna motivácia
Pozitívna motivácia je hľadanie pozitívnej odmeny, aktivuje sa vtedy, ak chceme niečo získať. Môže ísť o peniaze, titul, partnera, … Negatívna motivácia je vyhnutie sa trestu, pochádza zo strachu, že niečo zlyhá a snažíme sa tomu vyhnúť. Poznajú ju napr. tí študenti, ktorí chodia do školy len preto, aby splnili podmienku povinnej účasti. Pozitívnu motiváciu vystihuje emócia radosti, negatívnu motiváciu emócia strachu.
Ktorá je správna? Obe sú užitočné podľa situácie: napr. ak vám šéf sľúbil povýšenie, pokiaľ váš projekt zarobí veľa peňazí, je to pozitívna motivácia založená na odmene. Ak vám povie, že vás vyhodí, ak vám projekt nevyjde, je to negatívna motivácia založená na treste (Olejník, 2021).
Krátkodobá a dlhodobá motivácia
Motivácia môže byť krátkodobá aj dlhodobá. Preto ak niekto schudne, ale bola to len krátkodobá motivácia a z dlhodobého hľadiska nič nezmení, tak zrejme naberie kilá späť. Ak má niekto dlhodobú motiváciu napr. zdravšie žiť, je to zase ťažšie dosiahnuť. Motivácia je ako palivo do motora, ak nemáte benzín, auto nejde. Ak ho máte málo, nemusí vám vystačiť až do cieľa. Vhodné je mať plnú nádrž, ale kde palivo vziať? Dosiahnutie dlhodobého cieľa je tak vzdialené, až sa na ceste k nemu mnohí vzdajú.
Pre tých z vás, ktorých sa to týka, je riešením krátkodobá motivácia. Mali by ste si stanoviť krátkodobé ciele. Napr. za týždeň schudnem 1 kg, na ďalšom tréningu spravím v danom cviku o 2 opakovania viac… Cieľ v krátkom časovom horizonte nám pomôže udržať našu pozornosť na výsledok, ktorý chceme dosiahnuť. Dôležité je tiež vybrať si aktivity, ktoré vás bavia. Ak chcete schudnúť, možností pohybu je neúrekom. Ak nemáte rád stacionárny bicykel, nemusíte na ňom sedieť, ak cítite už na začiatku, že “mal by som si to kúpiť”, pravdepodobne po čase bude už len ako vešiak na oblečenie. Robte, šport, ktorý vás baví (Havlík, 2019). Len ho robte pravidelne a skúste to pretaviť postupne do dlhodobej motivácie, myslím, že ak zakúsite endorfíny a radosť z pohybu, postupne ho zapracujete do svojho pravidelného režimu. Ale treba ísť na to postupne. Zamerajte sa na to, ako sa budete hýbať dnes, nie na to, ako zmeníte svoj pohyb celoročne. Po krokoch môžete skôr prísť k dlhodobej zmene.
Správna motivácia
Človek si niekedy dá cieľ a s motiváciou to hneď na úvod preženie. Myslím, že sa to stáva častejšie vtedy, ak je cieľ príliš vágny a všeobecný. Napr. cieľ schudnúť taký je. Je vhodné si skôr povedať: chcem schudnúť 1 kg za týždeň. Pretože ak si megalomansky poviete chcem schudnúť 20 kg, môžete sa rýchlo nadchnúť, kúpite si permanentku do fitka, začne cvičiť a meniť stravu, ale prejde pár dní a nadšenie opadá. Postupne prídu iné starosti a permanentka zapadá prachom. Vtedy vás “podrží” sebamotivácia (Koníčková, 2021a) alebo kamarát, ktorý vás kontroluje. Je dobré si pozvať kontrolóra do svojich snažení (Cherry, 2021). Len sa domnievam, že aj jemu sa kontroluje ľahšie, ak vie, čo presne má sledovať. Napr. nech sleduje, či ste raz za týždeň teda tú zakúpenú permanentku využili a nech vás sprevádza na nákupy, aby vás pochválil, že nenakupujete kopu sladkostí. Z hľadiska behaviorálnej psychológie je však dobré dať si napr. sladkosť ako odmenu, keď sa vám podarí týždenný limit schudnúť 1 kg dosiahnuť (Bucková, 1999). Ideálne je, ak si ju dáte ako palivo (myslím teraz fyzické palivo – energiu) pred ďalším športovým výkonom.
Chyby pri motivácii
Ak ste na to sami, niekedy sa stratíte. Napr. nakúpite zbytočne veľa pomôcok na cvičenie, namiesto aby ste šli cvičiť, lebo ste premotivovaní na začiatku. Cvičiť sa dá aj doma na karimatke, resp. behať v teniskách, ktoré máte doma. Nové bežecké tenisky si môžete kúpiť za odmenu, ak napr. za mesiac schudnete vytúžené 4 kg. Podľa Yerkes-Dodsonovho zákona motivácie je motivácia prínosná iba do istej miery, ale ak sa preženie, výkon klesá. Čiže nielen primálo, ale aj priveľa motivácie škodí. Opäť sa dá aplikovať Paretovo pravidlo 80:20, že stačí byť motivovaní na 80%, ale každý deň. Je to prínosnejšie než byť motivovaný na 100%, ale len prvé dva dni. Ak je optimálna motivácia, výkon je najvyšší. Vraví sa pomaly ďalej zájdeš, a platí to aj pri dosahovaní svojich cieľov. Veľký cieľ by pre vás mohol byť príliš veľké sústo, ktoré by ste nestávili.
Záver
Motivácia nie je, či sa vám niečo chce. Ak máte jasný cieľ, disciplínou sa prekonáte. Ide to ľahšie, keď máte niekoho, kto nad vami drží stráž. Ak si cieľ určíte vágne, motivácia vám nevydrží a situačné faktory, ako to že máte toho veľa, vás odradia.
V minulej potulke som hovorila že správni riešitelia problémov trávia 80% času riešením a 20% realizáciou (Daniel et al., 2003). Takže, 80% času sa zaoberajte stanovením cieľa. Zodpovedajte si otázky: Prečo chcem schudnúť? Aké to má benefity? Budem sa cítiť lepšie? Budem mať do budúcna menšie riziko infarktu? Budem spokojnejší? Až potom aplikujte chudnutie.
Ako povedal Walt Disney “Ak o tom dokážeš snívať, dokážeš to aj urobiť”. Prajem vám veľa splnených snov. Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!
Ak sa vám moje potulky páčia, budem rada ak ich tvorbu podporíte. Návod ako na to nájdete na tomto odkaze.
Bibliografia
Bucková, M. 1999. Behaviorálna modifikácia: teória a prax. Nitra : Pedagogická fakulta UKF. 248 s. ISBN 80-8050-225-0.
Cherry, K. 2020. 5 Components of Emotional Intelligence. Dostupné: https://www.verywellmind.com/components-of-emotional-intelligence-2795438 (citované 28.6.2021)
Daniel, J. et al. 2003. Prehľad všeobecnej psychológie. Nitra : Enigma. 278 s. ISBN 80-89132-05-7.
Havlík, S. 2019. Motivácia. Dostupné: https://workoutic.com/sk/blog/lifestyle/motivacia (citované 28.6.2021)
Koníčková, J. 2021a. Emocionálna inteligencia má svoj význam aj v práci. Ako sa prejavujú ľudia s vysokým EQ? Dostupné:
https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/6748/emocionalna-inteligencia-eq-v-praci (citované 28.6.2021)
Koníčková, J. 2021b. Skutočná motivácia prichádza zvnútra. Dostupné: https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/409/skutocna-motivacia-prichadza-z-vnutra (citované 27.6.2021)
Kučera, L. 2012. Systém motivace pracovníků v organizaci. Brno : Vysoká škola Karla Engliše. Bakalárska práca. 53 s. Dostupné: https://is.vske.cz/th/r4s2m/Bakalarska_prace_Lukas_Kucera.pdf (citované 27.6.2021)
Kubáni, V. 2011. Motivácia ľudskej činnosti a správania. Všeobecná psychológia. In: Lajcha, M. 2014. Motivačný systém bankových subjektov. Banská Bystrica: Bankovní institut vysoká škola Praha. Bakalárska práca. 62 s. Dostupné: https://is.ambis.cz/th/f16is/Motivacny_system_bankovych_subjektov_Marian_Lajcha.pdf (citované 28.6.2021)
Lehenová, A. 2012. Vybrané kapitoly z pedagogickej a školskej psychológie 1. diel.
Trnava : Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity. ISBN 978-80-8082-583-6.
Lehenová, A. 2013. Pedagogická a školská psychológia. Trnava : Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity. ISBN 978-80-8082-610-9. Dostupné: https://pdf.truni.sk/e-ucebnice/psp/ (citované 27.6.2021)
Lipman, V. 2014. New Study Answers: What Motivatey Employees To “Go The Extra Mile?” Dostupné: https://www.forbes.com/sites/victorlipman/2014/11/04/what-motivates-employees-to-go-the-extra-mile-study-offers-surprising-answer/#235d8238a055 (citované 30.6.2021)
Nakonečný, M. 1996. Motivace lidského chování. Praha : Academia. 270 s. ISBN 80-200-0592-7.
Olejník, O. 2021. Pozitívna vs. negatívna motivácia. Ktorá je efektívnejšia? Dostupné: https://stavamesauspesnymi.sk/pozitivna-motivacia-vs-negativna-motivacia-ktora-je-efektivnejsia/ (citované 27.6.2021)
Procházková, T. 2018. Teória motivácie podľa Maslowa. Dostupné: https://www.mentem.sk/blog/teoria-motivacie/ (citované 27.6.2021)
https://www.citaty.emamut.eu/citat/disney,-walt/3716 (citované 28.6.2021)
https://www.euroekonom.sk/paretovo-pravidlo-8020-a-metoda-abc/) (citované 28.6.2021)
https://www.firemnykouc.sk/motivacia-timu/ (citované 27.6.2021)
https://sk.sainte-anastasie.org/articles/psicologa-cognitiva/tipos-de-motivacin-en-psicologa-definicin-y-ejemplos.html (citované 27.6.2021)