Altruizmus | VIANOČNÝ ŠPECIÁL

V 63. potulke si rozbalíme tému altruizmus. Čo je to altruizmus a egoizmus? Ako súvisí altruizmus a sebadôvera? Prečo je k altruizmu potrebná vnútorná motivácia? Je pocit užitočnosti pri pomoci znakom sebectva? Prečo má nezištné správanie pre nás zisk? Prečo je podľa teórie hry dobré myslieť na seba aj druhých? Aký je prehnaný altruizmus?

Altruizmus a egoizmus

Dostala som skvelý tip napísať epizódu o nezištnosti ako vianočný špeciál. Som nadšená a vďačná za takúto radu! Aj vy si myslíte, že altruizmus je typická vianočná téma? Obdarovávame sa, ponúkame koláčiky, navštívime sa, prajeme si pekné sviatky. A hoci všetci približne vieme, čo je to altruizmus, na úvod ho odborne definujem.

Termín altruizmus je odvodený z latinského alter: „iný, druhý“. Zaviedol ho francúzsky pozitivistický filozof Auguste Comte. Znamená “mravný princíp spočívajúci na nezištnej službe iným ľuďom, v ochote obetovať pre ich dobro osobné záujmy.” Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka ide o “nezištný spôsob zmýšľania a konania v prospech iných”. Protipólom k altruizmu je egoizmus, ktorý je jedným slovom definovaný ako sebectvo.

Toto sa zdá jasné, tak si to poďme skomplikovať 🙂 Podľa mňa je rozporuplné, ako o altruizme a egoizme hovorí ľudová slovesnosť. A tú vždy treba počúvať 😀 Na jednej strane sa vraví “Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne”. Som presvedčená o tom, že skôr či neskôr naozaj áno. Na druhú stranu sa však vraví “Za dobrotu na žobrotu”. Vypláca sa teda vôbec konať nezištne dobré skutky? Som presvedčená, že áno.

Vryl sa mi do pamäti príklad zo športového zápolenia. Myslím, že to bola letná olympiáda, ale netuším, kde ani kedy. Na tieto “detaily” nemám pamäť, no možno vy áno! Ak ste to videli alebo vám je kuriózna situácia známa, budem rada ak sa mi mailom alebo na facebook Potuliek ozvete. Zato si pamätám presne sociálnu interakciu a jej podtón. (Jasné, psychologička.) V jednej kategórii bežali bežkyne, jedna nechtiac spadla a potkla druhú, ktorá spadla tiež. A to nemusela ani jamu kopať… Potknutá bežkyňa mohla byť dotknutá, ale namiesto toho, aby zatrpkla, podala pomocnú ruku žene na zemi. Pomohla jej vstať a dôjsť k cieľu. Rozhodcom sa to natoľko páčilo, že im obom udelili ako výnimku špeciálne povolenie pokračovať v súťaži v ďalšom kole.

Altruizmus a sebadôvera

Vyplýva z toho, že naše dobré skutky budú vždy prijaté? Obávam sa, že nie, aj keď veľa z nich určite áno! A keďže Vianoce sú o príbehoch, ako uvádza môj obľúbený podcaster Andrej Zeman, porozprávam vám ešte jeden skutočný príbeh: Rehoľná sestra sa snažila pomôcť mužovi, ktorý prišiel k bráne kláštora pýtať peniaze. Natrela preňho rohlík maslom. Muž ho síce vzal, onedlho ho však našla odhodený v kríkoch…. Čo s tým?

Ak by aj u vás narazila kosa na kameň a niekto by vaše dobré činy odmietol, napriek tomu má zmysel ich robiť. Prečo? Altruistické správanie znamená totiž obojstranné obohacovanie. V 31. potulke o sebadôvere som uviedla, že jeden dobrý skutok denne podporuje našu sebadôveru. Viac si o tom môžete naštudovať v knihe Juliána Melgosu Objav svoju hodnotu (Koníčková, 2021a). Navrhujem denne urobiť pomoc ako napr. pomôcť starým rodičom v záhrade, susede s vynesením smetí, kolegovi s úlohou. V tomto vianočnom období môže ísť o pečenie cukroviniek s babkou, prinesenie vianočného nákupu chorému kamarátovi alebo podpora vianočného charitatívneho jarmoku. Urobiť aspoň jeden dobrý skutok denne je aj heslo skautov. No môžu si to predsavzať do nového roka všetci! Ak urobíme dobrý čin, máme pri ňom dobrý pocit. Môžeme byť na seba hrdý a spokojný so sebou, čo je psychologicky motivujúce urobiť nezištný skutok aj nabudúce. Lebo povedzme si úprimne, nie vždy sa dočkáme za našu pomoc vďaky od ostatných.

Motivácia k altruizmu

Mám na mysli ďalší skutočný príbeh, ktorý som nedávno zažila na vlastnej koži: jedno dievčatko hľadalo toaletu. Vyzeralo bezradné, tak som mu ukázala, kde sú dámske toalety. Bolo to kúsok za rohom, no stále ich nevedelo nájsť. Tak som s ňou šla a priviedla ho tam. Dievča rýchlo zašlo na toaletu, avšak nepoďakovalo. Pritom ďakovať treba nielen za hmotné veci ako darčeky, ale aj za dobrú radu či ukázanie smeru. Napriek tomu to nezanechalo vo mne pachuť, lebo viem, že dievčaťu som pomohla. Podľa jej výrazu bola potreba zrejme dosť súrna 😀

Ak vieme, ze vykonávame správnu vec, naša motivácia vychádza z nášho vnútra (Koníčková, 2021b, Lehenová, 2013, Lipman, 2014). Nazýva sa vnútorná motivácia a nezáleží na externej odmene. Aj keď aspoň počuť “ďakujem” poteší. Ak by sme to však vyžadovali, bola by to vonkajšia motivácia založená na uznaní. Ak vieme podľa našich vnútorných hodnôt, kedy je správne pomôcť, vnútorný pocit dobre vykonanej pomoci nás hreje pri srdci. Navzdory možnému nevďaku.

Darovanie krvi

Niekedy nám adresát našej pomoci poďakovať ani nemôže, napr. pri darovaní krvi. Opäť si spomínam na jeden skutočný príklad. Táto vianočná potulka je o skutočných príbehoch, čo som ani neplánovala! K Vianociam sa to však hodí, nemyslíte?

Raz som čítala o jednej pani, ktorá vravela, že je sebecká, lebo daruje krv pre svoj dobrý pocit. Namietam, že psychologicky to vôbec sebecké nie je, ak máte z niečoho pocit užitočnosti. Samozrejme, ak to zároveň pomôže aj druhým. Pritom služba druhým nemusí byť len priama, ale aj sprostredkovaná. Napr. ak ide mama na materskej s kamarátkami na vianočné trhy, kde si oddýchne, ide o zdravú sebaúctu, nie o sebectvo. Apropo, darovať krv môže byť tiež darček, ktorým niekoho obohatíte! Chodievam darovať krv okrem iného preto, že keby môj blízky potrebuje krv, tiež by som chcela, aby ju (od niekoho) dostal. Oplatí sa robiť nezištné skutky v zmysle zlatého pravidla vzťahov: “Rob druhému, čo chceš, aby robil on tebe.” (Šťastná, 2013). Darovanie krvi nie je pre každého, nedávno som sa dozvedela, že napr. bývalí onkologickí pacienti sú vylúčení. Aj váhovú minimálnu hranicu 50kg treba splniť. Fakty sú také, že existuje veľa zdravotných benefitov pre darcu krvi (Diľ, 2019):

  1. zvyšuje odolnosť organizmu
  2. prispieva k regenerácii organizmu
  3. znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb
  4. znižuje riziko rakoviny
  5. má stimulujúci účinok

Vidíte, ako sa ukazuje, že správanie urobené nezištne pre druhých má zmysel aj pre nás?

(Ne)zištné správanie

Každé altruistické správanie má prospech pre jeho vykonávateľa! Hoci ide o nezištnosť, má to vlastne pre nás zisk 🙂 Nie však v zmysle niečoho umelého, ale prirodzeného dôsledku altruistického činu. Je vedecky dokázané, že zvyšuje sebadôveru (Koníčková, 2021a) aj EQ (Koníčková, 2021c). Máte dojem, že by bolo sebecké chcieť si účelovo vykonávaním dobrých skutkov rozvíjať svoju sebadôveru? Myslím, že máte pravdu. Ak však robíme dobré skutky s cieľom prospieť druhým AJ sebe, je to v poriadku.

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu John Nash vytvoril úchvatnú teóriu hry. Podľa neho je ideálne robiť aktivity, ktoré sú výhodné pre seba AJ pre skupinu. Je matematicky vypočítateľné, že ak niekto “hrabe pre seba”, v konečnom dôsledku menej získa. Odporúčam pozrieť si k tomu film Čistá duša (Beautiful mind), ktorý podáva (ako inak) skutočný životný príbeh tohto geniálneho vedca. Ak si chcete nechať prekvapenie, ako John Nash vymyslel teóriu hry equilibirum, pretočte si potulku o kúsok dopredu. Idem totiž spojlovať.

Vo filme ide John Nash s kamarátmi do baru. Príde na to, ze ak budú “baliť” tú istú slečnu, odmietne ich, lebo si z nich nebude vedieť vybrať. Ak však každý pôjde osloviť s ponukou o tanec inú dievčinu, majú vyššiu šancu na úspech – teda zatancujú si všetci. Mládenci tak reflektovali svoje ciele AJ ciele skupiny – kamarátov. John nešiel za žiadnou slečnou, ale pozoroval situáciu od baru. Zrazu bol inšpirovaný, zdvihol sa a šiel napísať podľa mňa jednu z najgeniálnejších univerzálnych teórií na svete.

Fascinuje ma, že ekonomická teória hry equlibirum sa dá skvele aplikovať do sociálnej psychológie. Ak ste film Čistá duša ešte nevideli, odporúčam ho pozrieť si aj v tomto vianočnom období, keďže ukazuje, že máme pamätať na druhých. Múdry človek hľadá spoločné dobro (Sternberg, 2004).

Nezdravý altruizmus

Vyvodzujem, že máme zeda brať do úvahy svoje ciele A ZÁROVEŇ ciele druhých. Čo však keď niekto druhých položí na piedestál pred seba? Problémom môže byť prehnaný altruizmus. Samozrejme neodporúčam egoizmus, ale ani naivný altruizmus! Všetkého veľa škodí, aj pomoci druhým. Ako by inak mohli iní prežívať pocit hrdosti za svoje úspechy, ak by sme všetko za nich urobili my? Odporúčam dať pozor, aby sme druhým našou pomocou neurobili viac škody ako úžitku. Napadá mi pri tom frazeologizmus medvedia služba. Prízvukujem, aby sme robili všetko s mierou. Dedukujem, že to platí aj na pomoc. Napr. nie je dobré upratovať hračky po deťoch, ale aj učiť ich, aby si upratali sami. Pomôcť im samozrejme môžete, ale neodporúčam urobiť to za nich. Máte v rodine pacienta? Je správne uvariť mu čaj alebo kúpiť lieky, ale pokiaľ môže, nech sa posadí a skúsi si ich aplikovať sám. Veľmi sa mi páči heslo: “Ak môžme, pomôžme” Pomáhajme však tak, ako by sme sami chceli, aby bola nám poskytnutá pomoc. Nie menej, ani viac.

Záver

Všimli ste si, že v tejto vianočnej potulke som zámerne použila slovo “baliť”? Bolo to v kontexte, keď sa chlapec snaží o priazeň dievčaťa. Páčila sa vám táto špeciálna potulka, ktorú som vám zabalila ako darček? Bola aj o skutočných príbehoch, ktoré dúfam, že vás inšpirujú. Prajem vám, aby ste si pod vaším stromčekom rozbalili niečo, čo vás poteší.

A aby ste zažili tieto Vianoce pekný príbeh! Nezabudnime (nielen na Vianoce) byť v správnej miere altruistickí a myslieť na druhých. Či už darčekom, návštevou alebo pomocou. Z toho, že som bola mojej babičke pomáhať piecť vianočné oblátky, ma doteraz hreje pri srdci…

Vychutnajte si pekné Vianoce v kruhu vašich najmilších a vykročte do nového roka plní radosti a zdravia!

Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!

Ak sa vám moje potulky páčia, budem rada ak ich tvorbu podporíte. Návod ako na to nájdete na tomto odkaze.


Bibliografia

Diľ, K. 2019. Aké zdravotné benefity má darovanie krvi? Dostupné: https://www.procare.sk/ake-zdravotne-benefity-ma-darovanie-krvi/ (citované 20.12.2022)

Koníčková, J. 2021a. 10 tipov, ako si rozvíjať sebadôveru. Dostupné: https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4823/10-tipov-ako-si-rozvijat-sebadoveru (citované 15.12.2022)

Koníčková, J. 2021b. Skutočná motivácia prichádza zvnútra. Dostupné: https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/409/skutocna-motivacia-prichadza-z-vnutra (citované 15.12.2022)

Koníčková, J. 2021c. Emocionálna inteligencia má svoj význam aj v práci. Ako sa prejavujú ľudia s  vysokým EQ? Dostupné: https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/6748/emocionalna-inteligencia-eq-v-praci (citované 20.12.2022)

Kucman, M. 2016. Skauti sľubujú, že každý deň urobia aspoň jeden dobrý skutok. Dostupné: https://myhornanitra.sme.sk/c/20419237/skauti-slubuju-ze-kazdy-den-urobia-aspon-jeden-dobry-skutok.html (citované 15.12.2022)

Lehenová, A. 2013. Pedagogická a školská psychológia. Trnava : Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity. ISBN 978-80-8082-610-9. Dostupné: https://pdf.truni.sk/e-ucebnice/psp/ (citované 15.12.2022)

Lipman, V. 2014. New Study Answers: What Motivatey Employees To “Go The Extra Mile?” Dostupné: https://www.forbes.com/sites/victorlipman/2014/11/04/what-motivates-employees-to-go-the-extra-mile-study-offers-surprising-answer/#235d8238a055 (citované 15.12.2022)

Sternberg, R.J. 2004. Prečo robia múdri ľudia hlúposti? Bratislava : Ikar. 294 s. ISBN 80-551-0767-X.

Šťastná, K. 2013. Čím je utvářeno svědomí dítěte? Katolícky týdeník (7). Dostupné: https://www.katyd.cz/clanky/cim-je-utvareno-svedomi-ditete.html (citované 20.12.2022)

Zeman, A., 2021. Vyženie veda náboženské príbehy? O pútavosti príbehov a ich darvinizme. Podcast Pravidelná dávka. Dostupné: https://pravidelnadavka.sk/232-vyzenie-veda-nabozenske-pribehy-o-putavosti-pribehov-a-ich-darvinizme/ (citované 15.12.2022)

https://corporatefinanceinstitute.com/resources/economics/nash-equilibrium-game-theory/, 20.12.2022

https://www.firemnykouc.sk/motivacia-timu/, 15.12.2022

https://www.pozitivnemysliet.sk/zlate-pravidlo-vztahy/, 20.12.2022

https://sk.wikipedia.org/wiki/Altruizmus, 15.12.2022

https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=altruizmus, 15.12.2022

https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=egoizmus, 15.12.2022

https://svatepismo.sk/kniha-tobias-4, 20.12.2022

https://www.tyzden.sk/casopis/12872/ked-mozeme-pomozeme/, 20.12.2022