Čo si vziať od starších?

V 99. epizóde sa pýtam, čo si vziať od starších. Prečo ľudia na ostrove storočných Okinawa dosahujú vyšší vek? Aké sú faktory dlhovekosti? Ako navrhujem korigovať psychické involučné zmeny v starobe? Ako dedukujem, že súvisí subjektívny vek a integrita? Ako sa obohatiť skúsenosťou starších v postformálnom štádiu?

Túto epizódu čítate vďaka tomu, že ma podporujete na HeroHero. Ďakujem vám!

Ostrov storočných Okinawa

Schválne som naplánovala epizódu o inšpirácií staršími na 99. potulku. Aj na spoločenských hrách býva predsa napísané: do 99 rokov 🙂 Toto číslo sa mi viaže k úctyhodnému veku, od ktorého je už len krôčik k trojcifernej storočnici. Tak ako ku stej epizóde, na ktorú sa veľmi teším, že vám môžem predstaviť už nabudúce!

V minulej 98. Potulke psychológiou o vysnenej práci som citovala výskum na japonskom ostrove Okinawa (Dancette, 2020). Štatisticky patrí k miestam s najvyšším priemerným vekom obyvateľov. Na každých 100 000 ľudí pripadá až 23 storočných (Dubnička, 2016). Preto dostal ostrov Okinawa prezývku “ostrov storočných”. V Japonsku je priemerný vek dožitia 84,3 rokov.

Je to číslo, ktoré výrazne prevyšuje svetový priemer 73 rokov (Chren, 2021). Zdôrazňujem, že je to o 10 rokov viac! Pre porovnanie, priemerný vek dožitia na Slovensku je pre mužov 73,8 roka a pre ženy 80,8 rokov. Ale stále, máme čo robiť, aby sme boli na úrovni priemerného veku EÚ, ktorý je pre ženy 83,6 roka. Pre mužov na Slovensku je priemerny vek “len” na úrovni svetového priemeru. Tam sa zahŕňajú všetky štáty sveta, nielen vyspelé krajiny.

Japonsko je na popredných miestach vo svetovom rebríčku dlhovekosti. Na severnom konci ostrova Okinawa sa nachádza mestečko Ogimi s 3 tisíc obyvateľmi. Drží svetový rekord v dĺžke života obyvateľov. Takmer ⅔ storočných obyvateľov Okinawy bývajú samostatne, varia si vlastné jedlá a žijú naplno (Hanigovská, 2020). Dedukujem, že v termínoch pozitívnej psychológie (Bednařík, 2019) majú vysokú kvalitu života (Belovičová, 2014).

Faktory dlhovekosti

Čo ich motivuje vstať každé ráno z postele (Brooks, 2013)? Som presvedčená, že je to pocit zmyslu života. Pamätáte si, čo som nazvala v minulej Potulke psychológiou ako významný faktor dlhovekosti? Bol to životný prístup ikigai. Faktory dlhovekosti Japoncov uvádzané odborníkmi zhŕňam do niekoľkých kategórií (Dancette, 2020, Dubnička, 2016):

  1. stav ikigai
  2. pestrá strava
  3. jednoduchý život
  4. každodenná fyzická aktivita
  5. pobyt na čerstvom vzduchu

Zoradila som ich podľa toho, ako sa domnievam, že sú prospešné pre dlhý vek človeka. Samozrejme, je to hypotéza, ktorú tu pracovne stanovujem. Možno čaká práve vás na overenie vo vašom výskume 🙂 Všetci však môžeme jesť zdravo, spať dlho, mať pohyb na čerstvom vzduchu a neprepadať technológiám. Zistilo sa, že obyvatelia japonského ostrova Okinawa často nevlastnia moderné technológie. Odporúčam, inšpirujme sa aj my týmto motívom radostného a dlhého života (Dubnička, 2016). Čo takto používať mobil minimálne a za ušetrený čas ísť radšej na prechádzku? Tak z faktorov dlhovekosti uplatníme jednoduchý život, fyzickú aktivitu a pobyt na čerstvom vzduchu. Ak si k tomu dáme ovocie a odpovieme si na otázky Ikigai, čo nás robí šťastnými, dopĺňame ďalšie faktory. Kde ešte môžeme byť na vzduchu? Keďže je leto, môžeme si tiež čítať vonku na deke alebo na lavičke. Som presvedčená, že s dobrou knihou rozvíjame EQ, ako som hovorila v 42. Potulke psychológiou o emociách. Zistilo sa, že čítanie beletrie je prospešné pre psychickú pohodu. Rozprávala som sa o tom s Jankou Turzákovou v 20. Potulke o psychológii a literatúre. To je práve to, čo nás môžu starší ľudia učiť.

Vývinové obdobie staroba

Kto je starý v termínoch psychologickej teórie? Vágnerová (2005) uvádza, že staroba začína vo veku nad 65 rokov. Vyvodzujem, že na Slovensku to korešponduje približne s odchodom do dôchodku. Aké involučné zmeny ju sprevádzajú? Zameriam sa na psychickú oblasť. Ku každej zmene navrhujem svoje odporučenie, ako to korigovať:

  • klesá schopnosť explicitne si pamätať – zamerajme sa na zážitkovú pamäť
  • klesá aktívny slovník – rozprávajme sa so staršími a povzbudzujme ich čítať
  • klesá pozornosť – hovorme skôr kratšie vety, pýtajme sa a počúvajme starších
  • stúpa integrita – inšpirujme sa ich pokojom, o tom bude reč o chvíľu neskôr 🙂

Zhŕňam, že aby sme redukovali pokles pamäte, slovníka a pozornosti starších, potrebujeme s nimi byť v sociálnom kontakte. Naživo, pri online hovore alebo cez telefón. Doprajme starším návštevy, vytiahnime ich v zmysle ikigai na prechádzku von a rozprávajme sa s nimi. 

Potom môžu mať starší ľudia pocit, akoby omladli. Psychológ Markus Wettstein z Humboldtovej univerzity v Berlíne realizoval štúdiu na vzorke 14 000 Nemcov. Skúmal, ako sa menil tzv. subjektívny vek od r. 1988.

Subjektívny vek je, na aký vek sa človek laicky povedané “cíti”. Dedukujem, že niekto môže mať pocit, že je starý v 30.-tich rokov. Iný sa zase necíti starý ani v 70-tke alebo na ostrove Okinawa ani v stovke 😀

Výsledky štúdie odhaľujú, že ľudia v strednom a staršom veku si myslia, že staroba začína neskôr. Metodikou bolo porovnanie ich výpovedí s tvrdeniami ľudí v ich veku pár desiatok rokov skôr. Prečo je tomu tak? Možné vysvetlenia sú v tom, že sa zvýšila priemerná dĺžka života, kvalita života aj posunutie materstva a rodičovstva na vyšší vek.

Som presvedčená, že starší ľudia v objektívnom veku staroby nad 65 rokov nám môžu veľa dať. Majú totiž viac skúseností ako my. To sa podľa Sternberga (2002) zaraďuje do postformálneho štádia kognitívneho vývinu. Myslenie starších je formované empirickou skúsenosťou, čo nás môže veľmi obohatiť. Ako sa vraví, dobrá rada nad zlato 🙂

Integrita v starobe

Ako si vziať príklad implicitne, teda ak nám starší človek nedáva vyslovene radu? Napovie nám socio-psychologická dynamická teória Eriksona (Vágnerová, 2005). Dedukujem, že ak je hlavná vývinová úloha ‚integrita‚ splnená, ľahko sa inšpirujeme. Vývin človeka sa nekončí ani v starobe, pretože jeho cieľom je prijať neodkladnosť smrti. Okrem toho integrovaný starší človek sa dokáže spokojne obzrieť za svojím životom. Samozrejme, je vhodné si uvedomovať aj chyby, ktoré urobil. Odporúčam vytipovať si aspoň jedného staršieho človeka, ktorý je pre nás príkladom. Skúsme sa pozrieť, ako prinášal dobré ovocie po celé desaťročia. Povzbudzujem nás opakovať úspešné činy starších ľudí v zmysle výroku “Strom poznáš po ovocí”. Zároveň neopakujme ich prípadné chyby! A tolerujme ich chybičky. Ako sa vraví, múdry človek sa učí na chybách druhých, hlúpy na svojich. Tak si “dovoľme” iba drobné, v konečnom dôsledku nič nezavážiace chybičky. 

Pokoj u starších

Myslím si, že psychologickú integritu starších spoznáte podľa pokoja.

Raz v obchode som mala pozitívnu skúsenosť so staršími dámami, ktoré boli pri pokladni prívetivé. Obidve sa na mňa spokojne usmiali, keď som im ponúkla nálepky, ktoré som dostala za nákup. Potom mi pred obchodom spadla taška a starší pán mi ju s úsmevom podal. Tu mi napadá, ako som bola u mojich starých rodičov, vykotila som im cviklu na stenu a záves (v živote som asi nič viac nezašpinila). Oni ostali obidvaja pokojní. Dokonca sa zladili v tom, ako to šli so mnou upratovať! A neviem ako, ale odstránili potom dodatočne ten fľak tak, že tam už nie je. Avšak v mojej mysli z toho je spomienka, ktorá sa mi hlboko vryla do pamäti.

Tieto príklady majú spoločného menovateľa: žiadna uponáhľanosť! Chápem, kto by sa už ponáhľal do hrobu 🙂 Ale my mladší, ktorí máme energie aj povinností fúru, by sme sa už teraz mohli inšpirovať pokojným prístupom. Načo čakať do staroby, keď to môžeme urobiť už dnes? Viete, čo môžme urobiť dnes, neodkladajme na neskôr. Chápem, často nestíhate a dedukujem, že práve to nás môže znepokojovať. Navrhujem určiť si v rámci dňa pol hodinu, kedy pokojne trávime čas niečím zmysluplným a nie expilictne potrebným. Napríklad si prečítajme knihu alebo pustime hudbu. Či porozprávajme sa s niekým, komu veríme, pustime si podcast…

Ako sa inšpirovať staršími? 

Ako presne sa inšpirovať staršími? Odporúčam tráviť čas s príbuznými či susedmi vo vyššom veku. Pekne to podáva film Muž menom Otto, kde je zobrazený priateľský vzťah medzi dvomi odlišnými susedmi. Jeden je mrzutý starší pán a druhá prívetivá excentrická maminka. Ich vzťah sa ukazuje ako existenčne dôležitý pre obe strany. Ak máte v rodine príbuzného nad 70 rokov, s ktorým sa máte radi, povzbudzujem tráviť čas práve s ním. Ešte môžete využiť čas na rozhovory, inšpiráciu a spoločné chvíle. Pretože neviete, koľko mu ho ostáva. Čo takto svojej babke dnes zavolať? Ak sa vám dá, povzbudzujem hneď po vypočutí tejto epizódy. Aby ste nezabudli, lebo zabúdať tiež patrí k starobe (a zrovna tým sa inšpirovať nemusíme) 😀 Ale láskavosťou, pokorou a pokojným prístupom rozhodne áno.

Ak vaši starší príbuzní takí nie sú, povzbudzujem vás ukázať im tieto vlastnosti! Je pravdepodobné, že inšpirujete práve vy ich podľa Bandurovej teórie sociálneho napodobňovania (Nakonečný, 2000). Vraví sa síce, že starého psa novým kúskom nenaučíš, ale verím, že trošku inšpirácie by mohli aj starší od nás mladších pobrať. Ďalšie porekadlo zase vraví: nehádž flintu do žita! 😀 Oni ju s nami neodhodili, keď sme sa ako ich vnúčatá niekedy nesprávali vzorne. Tak ich skúsme tiež brať takých, akí sú! Vieme si od nich vziať práve komplexitu toho, že veci nie sú čierne a biele. Ľudia tobôž nie! Podľa mňa práve “farebnosť” staroby môže byť pre nás výzvou žiť svoj život naplno.

Záver

Čo si vziať od starších? Nemyslím žiadne dedičstvo ako veterána od dedka a šperk od babky. Aj keď aj to by malo svoje čaro 🙂 myslím vziať si niečo psychické, čo je na nezaplatenie. A nemusí to byť len od vašich starých rodičov. Môže to byť niekto zo susedstva alebo človek, o ktorom ste čítali.

Ako napríklad storoční ľudia z ostrova Okinawa, od ktorých sa môžeme inšpirovať. Čím? Najmä tým, ako sa snažia dosiahnuť svoje ikigai. Pomenovávam ho ako stav vyrovnanosti. Dosiahnuť harmóniu medzi tým, čo nás baví a čím sme užitoční nie je ľahké. Verím však, že kto sa snaží, určite uspeje! Som presvedčená, že s ikigai vieme vyhrať aj nad involučnými zmeny v starobe.

Schopnosť explicitne si pamätať navrhujem korigovať zameraním na zážitkovú pamäť. Pokles slovníka a pozornosti zase návštevami starších a rozhovormi s nimi. Povzbudzujem vás počúvať, viac sa pýtať a menej hovoriť. Čo takto vziať si k babke knihu a čítať si u nej? Podľa teórie sociálneho napodobňovania Banduru môže siahnuť po knihe aj ona.

My sa zase od starších napodobňovaním môžeme naučiť vyrovnanej integrite. Dosiahnuť pokoj je podľa Eriksona hlavnou vývinovou úlohou v starobe. Dedukujem, že integrovaný človek sa môže cítiť mladší v subjektívnom veku, než je oficiálny vek staroby 65 rokov. Ak budete tráviť čas so staršími, prinesie im to možnosť cítiť sa mladší. A vám, inšpirovať sa ich skúsenosťami získanými v postformálnom štádiu podľa Sternberga.

Nabudúce sa môžete tešiť na rozhovor o dôvere, ktorú si podľa mňa tiež vieme vziať od starších Bude to patričné oslávenie stej epizódy na Potulkách psychológiou, kde bude mojím cteným hosťom vedecký psychológ Matúš Grežo.

Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!


Bibliografia

Bednařík, A. 2019. Čo je Pozitívna psychológia? Dostupné: https://psychologiastastia.sk/co-je-pozitivna-psychologia/ (citované 27.6.2024)

Belovičová, S. 2014. Vzťah proaktívneho zvládania, sociálnej opory a kvality života u pacientov po operácii. Dizertačná práca. Nitra: Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa. 145 s.

Brooks, M. 2013. Svetová vojna Z. Bratislava : Premedia. 328 s. ISBN 978-80-89594-96-2.

Chren, K. 2021. Aký je maximálny vek, ktorého sa môže človek dožiť? Vedci už poznajú odpoveď. Dostupné: https://tvnoviny.sk/zaujimavosti/clanok/133092-aky-je-maximalny-vek-ktoreho-sa-moze-clovek-dozit-vedci-uz-poznaju-odpoved?campaignsrc=tn_clipboard (citované 26.6.2024)

Dancette. A. 2020. Ikigai. Metóda, vďaka ktorej nájdete prácu snov. Dostupné: https://www.welcometothejungle.com/sk/articles/metoda-ikigai-praca-snov (citované 26.6.2024)

Dubnička, J. 2016. IKIGAI – japonské tajomstvo šťastného a dlhého života. Dostupné: https://satisfactory.skk/2016/03/13/ikigai-japonske-tajomstvo-stastneho-a-dlheho-zivota/ (citované 26.6.2024)

Hanigovská, M. 2020. Ostrovania z Okinawy svojou dlhovekosťou fascinujú svet: Čo je tajomstvom storočných obyvateľov? Dostupné:

https://www.dobrenoviny.sk/c/183855/ostrovania-z-okinawy-sa-preslavil-aj-svojou-dlhovekostou-nasli-storocni-obyvatelia-premen-mladosti- (citované 26.6.2024)

Nakonečný, M. 2000. Sociální psychologie. Praha : Academia. 287 s. ISBN 80-200-0690-7.

Sternberg, R.J. 2002. Kognitivní psychologie. Praha : Portál. 636s. ISBN 80-7178-376-5.

Vágnerová, M. 2005. Vývojová psychologie I. Dětství a dospívání. Praha : Nakladatelství Karolinum. 467 s. ISBN 80-246-0956-8.

https://www.csfd.sk/film/1146292-muz-menom-otto/prehlad/, 12.7.2024

https://europske.noviny.sk/2018/08/25/zijeme-z-roka-na-rok-dlhsie-za-priemerom-eu-vsak-stale-zaostavame/, 26.6.2024

https://www.mojabiblia.sk/search/?searchtext=Mt+7%2C15-20%3B+Mt+12%2C33-35%3B+Lk+6%2C43-45, 12.7.2024

https://www.psycholog-ke.sk/–13-78-zname-experimenty-v-psychologii–albert-bandura-a-babika-bobo, 12.7.2024

https://www.stabilita.sk/aktuality/blog/kedy-pojdem-do-dochodku, 4.7.2024