V 92. epizóde sa pýtam, či je dobré byť poriadkumilovný. Prečo je dôležité upratať psychiku? Ako si triediť povinnosti, priority a vzťahy? Ktorá vlastnosť modelu Big Five koreluje s prokrastináciou? Ako byť optimálne svedomitý? Prečo nemáme byť vo všetkom 100%-tný? Ako byť poriadkumilovný pri deťoch, upratovaní a v práci?
Prečo je dôležité upratať priestor?
Opäť sa vrátim k inšpiratívnemu rozhovoru s architektkou Katkou Bartíkovou v 90. Potulke o psychológii priestoru. Moja milá hostka v ňom viackrát zdôrazňovala, aké je dôležité upratať si priestor okolo nás. Ide o každý priestor, ktorý obývame, či už kanceláriu, chalupu alebo domov. Správne úložné priestory sú podľa Katky predpokladom príjemného psychického prežívania. Ak máme dostatok skriniek (ideálne po strop, aby ste z nich nemuseli utierať prach 🙂 vieme do nich pekne schovať veci. Som presvedčená, že potom nás nenervačí, že ich nevieme nájsť, lebo každá vec má svoje miesto. Okrem toho si myslím, že nás teší vidieť priestor pekne uprataný. A môžeme si pohľad na jeho krásu vychutnať.
Prečo je dôležité upratať psychiku?
V prenesenom zmysle dedukujem, že je dôležité psychologicky si upratať:
- V povinnostiach. Majme na pamäti, že odsúvanie povinností na neskôr môže spôsobiť neporiadok v tom, čo máme ísť robiť. Ako máme začať s upratovaním, keď máme chaos? Preto odporúčam podľa pravidla dvoch minút menšie povinnosti vykonať hneď. Väčšie úlohy potom plánujme (Froggatt, 2003). Som presvedčená, že ak vybavujeme povinnosti priebežne (aj to upratanie domova), nenakopia sa nám. Potom vieme veci nájsť a myslím si, že sa nám aj otvorí priestor na oddych.
- V prioritách. Nedá sa naraz študovať, pracovať, mať bábätko a stavať dom. Teda, teoreticky sa to dá. Ale nie bez dôsledkov. Ak by ste aj ostali psychicky v pohode, čo považujem za nepravdepodobné, odrazilo by sa to napríklad na vašom vzťahu s deťmi. Čo má byť teda prioritou? Nie ten poriadok doma, stačí mať upratané podľa Paretovho pravidla 80/20 (Mikula, 2019) tak na 80%. Predstavte si, že ste mali náročný deň s minimom času na oddych. Potrebujete ísť čoskoro spať, aby ste to zajtra zase dali. Vyberiete si posledných 30 minút pred spaním umývať riad alebo si čítať? V súlade s Jankou Turzákovou rozhodne odporúčam na psychickú pohodu čítať si, ako sme sa rozprávali v 20. Potulke o psychológii a literatúre.
- Vo vzťahoch. Blízke vzťahy považujem za to, čo máme navzdory Paretovmu pravidlu robiť na 100%. Ak máte bábätko, upracte si životné ciele. Naplno sa mu venujte minimálne do jedného roka. Potom na pár hodín do týždňa viete začať pracovať. V batoľacom období ho obohatí, ak trávi deň s babkou alebo tatinom. Viete kariéru odložiť na poličku a ak nie ste baletka alebo vrcholový športovec, počká si vás. Oprášite ju a som presvedčená, že bez väčších problémov sa dá naskočiť na vlak práce ďalej. Vo vzťahoch si tiež upracme! V istom zmysle sa domnievam, že si potrebujeme zoradiť ľudí. Nie však do hierarchie, kto je nad nami vyššie a pod nami nižšie. To vôbec nepovažujem za psychicky vhodné uvažovanie. Podľa koncentrického modelu, ktorý som navrhla v 47. Potulke o sociálnej opore, si určime blízke, stredné a povrchné vzťahy. Podľa priority vzťahu venujme danej osobe čas, energiu a úsilie.
Svedomitosť v Potulkách
Svedomitosť je pekná vlastnosť. Avšak len vtedy, ak ju robíme podľa Paretovho pravidla na 80/20! Napadá mi pri tom, ako sa u nás na Slovensku vraví, že všetkého veľa škodí. Lineárny model tzv. Veľkej päťky Big Five (Bujnovská, Greiferová, 2022) obsahuje päť psychologických čŕt, pod ktoré schováme všetky ľudské vlastnosti. Môžeme si to skúsiť. Kam by ste zaradili, že je niekto milý, zodpovedný, zvedavý, ukecaný a pohodový?
- extraverzia (ukecaný) – viac v 52. Potulke o introverzii a extraverzii
- prívetivosť (milý) – viac v 53. Potulke o emočnej stabilite a labilite
- otvorenosť (zvedavý) – viac v 54. Potulke o otvorenosti voči zážitkom
- neurotizmus (pohodový) – viac v 55. Potulke o prívetivosti k ľuďom
- svedomitosť (zodpovedný) – viac v 56. Potulke o svedomitosti k veciam
Hm, starý dobrý cyklus o osobnosti, ktorý som písala a nahrávala pred 1,5 rokom 🙂 Odvtedy sa snažím svedomito tvoriť nové epizódy. Čo potom znamená tá miera 80/20? Že nebudeme perfekcionisticky trvať na tom, aby sme “držali formu” na 100%. Indikuje to dokonca vznik syndrómu vyhorenia (Zvariková, 2019). Vyhorenie (Gránska, 2021) je definované ako fyzické i psychické vyčerpanie (Hupka, 2019). Tomu sa rozhodne chceme vyhnúť! Odporúčam najmä upustiť od perfekcionizmu a predísť tak vyhoreniu (Dobríková, 2021). Moja 80% svedomitosť sa prejavuje tak, že mám približný edičný plán zverejnenia novej epizódy. Pôvodne som nahrávala epizódy po týždni. Ako mi pribúdali pracovné povinnosti, prešla som na optimálnu úroveň raz za dva týždne. Ak mi to povinnosti nedovoľujú, som úplne spokojná, ak stihnem pustiť do sveta Potulku raz za tri týždne. Čiže nová epizoda vyjde po dvoch týždňoch so štandardnou odchýlkou týždeň 🙂 Samozrejme, odbornú úroveň plním pre vás svedomito na 100%-tnej úrovni.
Ako byť správne svedomitý?
Spomínate si ako som vravela, že všetkého veľa škodí? Je to aj vedecky dokázané Paretovým pravidlom! Avšak, svedomitosť tiež koreluje negatívne s prokrastináciou (Bujnovská, Greiferová, 2022). Príliš malú poriadkumilovnosť teda neodporúčam. Dedukujem podľa teórie Big Five v spojení s Gaussovou krivkou (Prauss, 2021) a Paretovým pravidlom (Mikula, 2019), že svedomití máme byť tak na 80%. Odporúčam určime si zväčša optimálnu, nie ideálnu úroveň našich snažení. Potom nás nutkavé myšlienky, tzv. obsesie, nebudú nútiť do komupulzií, tj. prehnaných činov. Ako sa môže prejavovať každodenná svedomitosť na 80% vo forme a 100% na obsahu? Vymyslela som pre vás pár príkladov:
- Deti. Ak máte ratolesti, snažte sa ich vychovať, počúvať a venovať sa im na 100%. Niekedy nestíhate s nimi urobiť, čo ste si zaumienili? Nevadí! Na 80% ich stačí vziať von, hrať sa s nimi a čítať im. Výnimka potvrdzuje pravidlo, preto si kľudne dajte sem-tam od detí “dovolenku”. Aj im prospeje tráviť čas s babkou. Dôležité je, že s nimi trávite 80% času.
- Upratovanie. Dobrá správa! Upratané stačí mať na 80%. Prehnaná svedomitosť by sa prejavila vysávaním pod gaučom (stačí na sviatky) či utieraním prachu, keď ho ani nevidieť. Niektorí ľudia sú nepokojní, kým nemajú vyupratované na 100%. Môže to byť symptóm obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD), ktorou trpí cca 2,5% ľudí (Moťovský, 2008). Dedukujem, že ide o vyvolanie emócie pokoja a istoty formou rituálov, napríklad nutkavého upratovania.
- Práca. Ak píšete mail alebo písomný report do práce, odporúčam písať ho formálne opäť len na 80%. V obsahu sa samozrejme treba snažiť o 100%-tnú úroveň. Treba prísť slušne a čisto oblečení, ale ak máte niekde nebadateľný fliačik, netreba robiť z komára somára.
Záver
Chcete byť aj vy svedomití tak správne? Ani nie príliš málo, ani veľa? Môžeme všetci začať upratovaním priestoru okolo nás. Okrem toho nás povzbudzujem, upracme si aj psychiku! Vytvorme si priority, určime najdôležitejšie vzťahy a tým sa venujme na 100%. Okrem toho “vysypme” okamžite nepotrebné povinnosti akoby smeti podľa pravidla dvoch minút. Napadá mi prepojiť to s mojím príkladom, že poctivo triedime odpadky do košov. Hádžete pekne plasty, papier, sklo, komunálny odpad a kompost zvlášť. Ale raz sa stane, ze zjete banán a zahodíte šupku namiesto do kompostu do komunálu. Je to z dôvodu, že žiadny kompostér práve v okolí nie je. A ako na just nemáte pri sebe ani sáčok alebo vreckovku, do ktorej by ste banánovu šupku zabalili a zahodili neskôr.. No, dávať si ju len tak do vrecka alebo kabelky neodporúčam, aby ste si ju nezašpinili až príliš 🙂 Ak ju zahodíte do bežného komunálu a nemáte výčitku, naznačuje to správnu mieru poriadkumilovnosti. Ak máte výčitku, je to indikácia na psychologicku prácu kvôli prehnanej svedomitosti. Rada vám urobím psychoporadenstvo. Podobne v prípadoch, ak máte výčitky že ste nestihli perfektne upratať, venovať čas deťom. Alebo ak sa hanbíte za chyby v mailoch. Mýliť sa je ľudské, preto sa treba síce snažiť na 100%, ale poriadok stačí mať na 80%. Ako je to s meškaním na stretnutie? Ak sa naozaj snažíte, ale predsa prídete o dve minútky neskôr, je to v poriadku. Je dobré byť poriadkumilovný? Odpovedám, že nemilujme poriadok, ale majme ho radi.
Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!
Bibliografia
Bujnovská, T., Greiferová, J. 2022. Prokrastinácia: prevalencia, príčiny a vzťah k osobnostným rysom v rámci Big Five modelu osobnosti. Dostupné: https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/Chovanec2/subor/77.pdf (citované 6.3.2024)
Dobríková, P. 2021. Ako predísť vyhoreniu? Pobudnúť v prírode a spomaliť. Dostupné: https://www.truni.sk/news/ako-predist-vyhoreniu-pobudnut-v-prirode-spomalit (citované 6.3.2024)
Froggatt, W. 2003. Šťastie je vaša voľba. Bratislava : Ikar. 309 s. ISBN 80-551-1085-9
Gránska, Z. 2021. Syndróm vyhorenia: Robíte niečo preto, aby sa z vás nestala „vyhorená mama“? Dostupné: https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/906/syndrom-vyhorenia-robite-nieco-preto-aby-sa-z-vas-nestala-vyhorena-mama (citované 6.3.2024)
Hupka, T. 2019. Keď príde vyhorenie. Dostupné: https://dennikn.sk/blog/1566393/ked-pride-vyhorenie/ (citované 7.3.2024)
Mikula, A. 2019. Využívajte Paretovo pravidlo 80/20 každý deň. Dostupné: https://www.timemanagement.sk/paretovo-pravidlo-80-20/ (citované 2.3.2024)
Moťovský, B. 2008. Obsedantno-kompulzívna porucha. Ambulantná terapia 6 (3), s. 152-157. Dostupné: https://www.solen.sk/storage/file/article/5d4433d0675bdb20cbedf40a5b1ab9a3.pdf (citované 6.3.2024)
Praus, P. 2021. Inteligence a její měření. Dostupné: https://casopis.mensa.cz/veda/inteligence_a_jeji_mereni.html (citované 6.3.2024)
Zvariková, M. 2019. S hrôzou do práce: Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého. Dostupné: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Syndrom_vyhorenia.aspx?did=1&sdid=49&tuid=0&page=full& (citované 6.3.2024)
https://lekar.sk/clanok/obsedantno-kompulzivna-porucha, 7.3.2024
https://svetbohatych.com/prokrastinacia-pravidlo/, 2.3.2024
https://www.euroekonom.sk/paretovo-pravidlo-8020-a-metoda-abc/, 2.3.2024