Novoročný vinš | ŠPECIÁL

Ahojte! Dnes nebudem veľa rozprávať – chcem vám totiž zavinšovať všetko dobré do nového roku 2022. Pridám poradenské odporučenie – zosumarizovať si ubiehajúci rok, dať si pár minút na reflexiu, ktorú som odporúčala v potulkách. Dám vám prehľad dôležitých info, ktoré som sa vám v tomto roku snažila sprostredkovať.

Potulky v roku 2021

Rok 2021 bude už navždy zapísaný v hostórii ako rok, kedy vznikol tento podcast. V úvodných epizódach som vám predstavila psychológiu ako vedu a jej velikánov Freuda, Skinnera a môjho obľúbeného psychológa Rogersa. Ak vás nadchla téma nevedomie, môžete si vypočuť 2. potulku. Ak vás zaujíma, ako modelovať správanie formou odmien a trestov, odporúčam 3. potulku. A ak vás, tak ako mňa, uchvátila téma vedomia, autenticity a psychického rastu,  šup na 4. potulku. V nasledujúcich epizódach som ukázala, ako správne vychovávať, brať do úvahy emočný vývin detí a nezabúdať na sebavýchovu, ktorá prebieha celý život. Jednou z oblastí sebavýchovy je sebaovládanie, na ktorom som v rámci rozvoja svojho EQ pracovala aj ja (a vlastne stále pracujem).

A keď som to dokázala ja s mojou cholerickou povahou, máte šancu zvýšiť si sebaovládanie vy všetci. Možno dospejete k bodu, ktorý ma privádza k úsmevu, keď mi noví kolegovia nezávisle od seba vyjadrili, že na mňa by veru nepovedali, že som cholerik 🙂

Všetky poznatky, ktoré vám prezentujem, sú vedecky overené a mnohé empiricky otestované aj na mojej vlastnej koži alebo koži mojich klientov. Napr. aj ja si doprajem malé radosti ako prevenciu veľkého smútku – depresie. Aj ja si večer vymyslím 10 kreatívnych tipov na ďalší deň. Aj ja pravidelne športujem ako prevencia vyhorenia. Môžete si vypočuť vysvetlenie hlúposti, analýzu priateľstva a agresivity ľudí, aj vo väzenskom experimente. Na ozvláštnenie som si pozvala hostí, ktorí sa vo svojich témach vyznajú viac ako ja. Tak vznikli epizódy o hudobnej psychológii, o literatúre a o pracovnej psychológii. Snažila som sa prakticky poradiť pri problémoch, ktoré trápia bežne ľudí ako tréma, úzkosť a fóbie a nízka sebadôvera.

Ľahšie aj ťažšie témy

Niektoré témy sú ľahšie, ako napr. humor, iné ťažšie, napr. choroba a smrť alebo stres. Práve čierny až morbídny humor môže súvisieť s ľahším zvládaním.

A aby ste rozumeli, čo my psychológovia vlastne robíme, pripravila som témy psychodiagnostika a psychoterapia, kde sa dozviete aj to, z akého percenta je jej výsledok závislý na klientovi.

Za veľmi dôležitú považujem aj tému partnerské vzťahy, v ktorých nájdete postup konštruktívnej hádky. Pomocou nej môžete dať spätnú väzbu nielen partnerovi, ale aj inému blízkemu či kolegovi. Verím, že už nebudete prežívať frustráciu, ale budete mať motiváciu riešiť vzťahový problém. Ja tiež tento 5-krokový postup používam a môžem potvrdiť, že je efektívny. Vzťahy sú interaktívne a skutočne sa dajú manažovať. Môžete dokonca zostať nezávislí od poľa ľudí, ktorých máte radi. Ak potrebujete vyjadriť asertivitu, odporúčam vyskúšať môj 3-krokový postup, ktorý som sformulovala na základe vedeckých teórií. Ak ho chcete vedieť, rovnako ako prečo ľudia klamú alebo či nás klame zrak pri vnímaní poprehadzovaných písmeniek v slovách, môžete kliknúť na odkazy v textovej verzii tejto novoročnej potulky.

Novinky na Potulkách

Na stránku potuliek sme nedávno pridali prehľad všetkých epizód pre vašu rýchlu orientáciu a tiež online podujatia, na ktorých som participovala.

Chete rozvinúť svoju sebadôveru ako faktor výkonu? Mala som o tom online prednášku na podujatí Škola otvorená študentom so špecifickými potrebami na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Videozáznam z prednášky je zadarmo dostupný pre všetkých na webe potuliek, ako aj online workshop Rozvoj emočnej inteligencie, ktorý som viedla na rovnakej akademickej pôde.

Potulky som v roku 2021 zakončila vianočným špeciálom o viere a psychológii, kde som sa snažila sprostredkovať myšlienky, ktoré spájajú.

Vlastne, ešte jeden odkaz mám pre vás, taký novoročný vinš: Aby vám všetkým dobre bolo, aby ste sa mali potulkovo!

Ďakujem za priazeň v tomto roku. Majte sa dobre a majte oduševnené chvíle!


Ak sa vám moje potulky páčia, budem rada ak ich tvorbu podporíte. Návod ako na to nájdete na tomto odkaze.